Popüler kültürün dijital oyunlar üzerindeki duygu temelli kullanıcı arayüz tasarımına etkisi
The impact of popular culture on emotion-based user interface design in digital games
- Tez No: 1006863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVA KELEKÇİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, popüler kültürün dijital oyunlarda duygu temelli kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı üzerindeki etkisini incelemektedir. Dijital oyunlar artık yalnızca etkileşimli eğlence ürünleri değil, aynı zamanda bireylerin duygusal, sosyal ve kültürel deneyimlerini biçimlendiren çok katmanlı iletişim alanları haline gelmiştir. Bu bağlamda, oyun arayüzleri teknik işlevlerinin ötesinde, kullanıcıyla duygusal bir bağ kuran görsel iletişim yüzeyleri olarak değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma bir yaklaşıma dayanmaktadır. Teorik çerçevede dijital oyunların tarihsel gelişimi, türleri ve kullanıcı deneyimi kavramı ele alınmış; ardından duygusal tasarım, kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) ilişkisi, Norman'ın üç düzeyli modelinden (içgüdüsel, davranışsal, yansıtıcı) yola çıkılarak analiz edilmiştir. Uygulama kısmında, Minecraft oyunu örnek olay olarak seçilmiş; oyunun renk paleti, ikonografi, düzen ve minimal görsel dili popüler kültürle ilişkili biçimde değerlendirilmiştir. Anket yoluyla 200'ü aşkın katılımcıdan elde edilen verilerin faktör analizi sonuçları, popüler kültür temelli arayüz unsurlarının kullanıcı deneyimi üzerinde iki temel boyutta etkili olduğunu göstermektedir: Oyun Deneyimi Boyutu ve Bilişsel Kolaylaştırma ve Anlama Boyutu. Bu bulgular, oyuncuların tanıdık kültürel kodlar üzerinden duygusal bağ kurduğunu ve arayüz tasarımının estetik uyum, kontrol hissi ve aidiyet gibi duygusal deneyim alanlarını doğrudan etkilediğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Minecraft'ın sade, öğrenilebilir ve kültürel referanslar içeren arayüz tasarımı, kullanıcıyla güçlü bir duygusal etkileşim kurmaktadır. Popüler kültür öğelerinin oyuna dahil edilmesi, hem estetik bütünlük hem de bilişsel kolaylık sağlamakta; bu da duygusal tasarımın modern oyun deneyiminde belirleyici bir unsur olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the influence of popular culture on emotion-based user interface (UI) design in digital games. Today, digital games function as multi-layered communication environments that shape emotional, social, and cultural experiences rather than serving as mere entertainment tools. Within this context, game interfaces are regarded as emotional and visual communication layers that establish an affective connection between players and virtual worlds. The study employs a mixed-method approach, integrating theoretical analysis with empirical research. The conceptual framework investigates the evolution of digital games and the interaction between emotional design, user interface (UI), and user experience (UX), drawing upon Don Norman's three-level model (visceral, behavioral, reflective). In the practical section, Minecraft was chosen as the case study due to its minimalist aesthetics, cultural relevance, and creative freedom. The analysis focuses on its interface elements, color schemes, iconography, and compositional clarity in relation to popular culture. Based on data collected from over 200 participants, the factor analysis revealed two significant dimensions influencing player experience: the Game Experience Dimension and the Cognitive Facilitation and Comprehension Dimension. The results demonstrate that culturally familiar visual references enhance emotional connection, aesthetic harmony, and user engagement within the game interface. In conclusion, Minecraft's simplified and intuitive interface establishes a strong emotional bond with users. The inclusion of popular culture elements contributes to cognitive fluency and visual coherence, reaffirming that emotional design plays a pivotal role in shaping player satisfaction and loyalty in contemporary game environments.