Gecikme tazminatı
Damages for delay
  1. Tez No: 1006864
  2. Yazar: KÜBRA NUR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
Özet
Gecikme tazminatı borçlunun temerrüde düşmesinin genel sonuçlarından biridir. Alacaklının gecikme tazminatı talep edebilmesi için somut olayın bazı şartları haiz olması gerekmektedir. İlk şart borçlunun temerrüde düşmüş olması gerekmektedir. Bu husus ilk bölümde detaylıca işlenmiştir. Borçlunun kusurlu hareketiyle borcu geç ifa etmesinden kaynaklı bir zarar doğmuş olmalı ve bu zarar ile gecikme arasında uygun illiyet bağı bulunmalıdır. İkinci bölümde ise gecikme tazminatı talep edilmesi için gereken şartlar veya bulunması elzem olmayan koşullara yer verilmiştir. Gecikme tazminatının niteliği ve talep edilebilmesi için göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise gecikme tazminatının kapsamı, hesaplanırken yararlanılacak teoriler, hangi zaman diliminin baz alınacağı ve dahil edilebilecek zarar kalemlerine yer verilmiştir. Aynı zamanda gecikme tazminatı talep edilebilecek zamanaşımı süresi ve geçici imkânsızlık, kısmı temerrüt gibi farklı durumlarda gecikme tazminatı talebine ilişkin tartışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compensation for delay is a general consequence of a debtor's default. For a creditor to claim compensation for delay, certain conditions must be met in the specific case. The first condition, which could even be the subject of a thesis in itself, is that the debtor must be in default. This point is discussed in detail in the first section. There must be damage resulting from the debtor's negligent conduct leading to delayed performance, and there must be an appropriate causal link between this damage and the delay. The second section addresses the necessary or non-essential conditions for claiming compensation for late payment. The nature of compensation for late payment and some points to consider for claiming it are also discussed. The third section covers the scope of compensation for late payment, the theories used in its calculation, the time period to be considered, and the damage items that can be included. It also addresses the statute of limitations for claiming compensation for late payment and discussions regarding claims for compensation in different situations such as temporary impossibility and partial default.