65 yaş ve üstü bireylerde rekreasyonel terapi temelli yogauygulamasının depresyon, serbest zaman tatmini ve kalp hızıdeğişkenliğine etkisi
The effect of recreational therapy-based yoga practice ondepression, leisure satisfaction and heart rate variation inindividuals age 65 and over
- Tez No: 1006915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, huzurevinde yaşayan 65 yaş ve üstü bireylerde rekreasyonel terapi temelli yoga uygulamasının depresyon, serbest zaman tatmini ve kalp hızı değişkenliğine etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmanın yöntemi randomize kontrollü deneysel çalışma modeli üzerine temellendirilmiştir. Bu araştırmanın katılımcılarını 65 yaş ve üzeri huzurevinde yaşayan 36 (18 deney, 18 kontrol grubu) yaşlı birey oluşturmaktadır ve deney grubuna on hafta boyunca haftada iki kez 45 dk-1 saat arası yoga uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmada veri toplama amacı ile Kişisel Bilgi Formu, Geriatrik Depresyon Ölçeği-15 (Kısa Form), Serbest Zaman Tatmin Ölçeği ve Kalp Hızı Değişkenliğine ait parametreleri ölçen Polar H10 kalp atım hızı göğüs monitörü kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde normallik ve homojenlik test sonuçlarına göre parametrik verilerden öntest ve sontest ölçümleri için Bağımlı Örneklem t- testi ve Bağımsız örneklem t-testi, parametrik olmayan veriler için ise Wilcoxon işaret testi, Mann Whitney U ve Kruskal- Wallis testi yapılmıştır. Araştırmadan elden edilen bulgular doğrultusunda deney grubunda; kalp hızı değişkenliğine ait parametrelerde iyileşme, depresyon seviyesinde azalma ve serbest zaman tatminlerinde artış tespit edilmiştir. Ayrıca kadınların depresyon seviyeleri erkeklerden yüksek iken medeni durum ve eğitim durumu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Serbest zaman tatmininde ise bireylerin cinsiyet, medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerinin anlamlı bir fark oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlarla birlikte rekreasyonel terapi temelli yoga uygulamasının 65 yaş ve üstü bireylerde otonom fonksiyonu düzenlediği ve hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı iyileştirmede etkili bir müdahale yöntemi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of recreational therapy-based yoga practice on depression, leisure time satisfaction and heart rate variability in individuals aged 65 and over living in a nursing home. The method of the study is based on a randomized controlled experimental study model. The participants of this study consist of 36 elderly individuals (18 experimental, 18 control group) living in a nursing home aged 65 and over and the experimental group applied yoga for 45 min-1 hour twice a week for ten weeks while the control group did not receive any intervention. Personal Information Form, Geriatric Depression Scale-15 (Short Form), Leisure Time Satisfaction Scale and Polar H10 heart rate chest monitor measuring the parameters of Heart Rate Variability were used for data collection in the study. In the analysis of the data obtained from the study, according to the normality and homogeneity test results, Dependent Sample t-test and Independent Sample t- test were used for pre-test and post-test measurements from parametric data, and Wilcoxon sign test, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis test were used for non-parametric data. According to the findings obtained from the study; improvement in heart rate variability parameters, decrease in depression level and increase in leisure time satisfaction were detected in the experimental group. In addition, while women's depression levels were higher than men, no significant difference was found between marital status and education status. It was concluded that individuals' gender, marital status and education status variables did not create a significant difference in leisure time satisfaction. With these results, it can be said that recreational therapy-based yoga practice regulates autonomic function in individuals aged 65 and over and is an effective intervention method in improving both mental and physical health.