Bazı 2-boyutlu yarıiletken malzemelerin termoelektrik özellikleri
Thermoelectric properties of some 2D-semiconductor materials
  1. Tez No: 1006970
  2. Yazar: BURAK ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada iki boyutlu AgI, AuI ve CuI yapılarının termoelektrik özellikleri incelenmiştir. Hesaplamalar yoğunluk fonksiyonel teori kapsamında yapılmıştır. AgI ve AuI tek tabakalarının geometrik ve elektronik yapıları literatürde incelenmiş olmakla birlikte, bu tez çalışmasında CuI tek tabakasının literatürde incelenen yapısından daha düşük enerjili yeni bir fazı bulunmuştur. Bu fazın dinamik kararlılık testleri yapılmış olup, geometrik ve elektronik bant diyagramı incelenmiştir. AgI ve AuI tek tabakaları benzer geometrik yapıya sahip iken AuI tek tabakasının en düşük enerjili fazı farklı bir geometrik sistemdir. Her üç tek tabaka da yarıiletken özellikle olup herhangi bir net manyetik moment sergilememektedir. AgI, AuI ve CuI tek tabakanın termoelektrik özellikleri yarı-klasik Boltzmann taşınım teorisi kapsamında incelenmiştir. Seebeck katsayıları, elektronik ve termal iletkenlik katsayıları hesaplanmış olup, her üç yapının da yüksek Seebeck katsayısı, yüksek elektronik iletkenlik ve düşük termal iletkenlik sergilediği görülmüştür. İyi bir termoelektrik malzeme göstergesi olan bu durumların yanı sıra, bu parametreler üzerinden yapıların güç faktörü değeri hesaplanmıştır. Bu bağlamda AgI, AuI ve CuI tek tabakaları yüksek güç faktörü göstermiş dolayısıyla termoelektrik performansı yüksek malzemeler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the thermoelectric properties of two-dimensional AgI, AuI, and CuI structures. Calculations were performed within the framework of density functional theory. While the geometric and electronic structures of AgI and AuI monolayers have been studied in the literature, this thesis reveals a new phase of CuI monolayer with lower energy than that studied in the literature. Dynamic stability tests were performed on this phase, and its geometric and electronic band diagrams were examined. While AgI and AuI monolayers have similar geometric structures, the lowest-energy phase of the AuI monolayer is a different geometric system. All three monolayers are semiconductors and do not exhibit any net magnetic moment. The thermoelectric properties of AgI, AuI, and CuI monolayers were investigated within the framework of semi-classical Boltzmann transport theory. Seebeck coefficients, electronic and thermal conductivity coefficients were calculated, and it was observed that all three structures exhibit high Seebeck coefficients, high electronic conductivity, and low thermal conductivity. In addition to these conditions, which are indicative of a good thermoelectric material, the power factor value of the structures was calculated based on these parameters. In this context, AgI, AuI, and CuI monolayers showed high power factors and were therefore found to be materials with high thermoelectric performance.