Restoran işletmelerindeki fiziksel ortam kalitesi, yiyecek kalitesi ve servis kalitesinin tekrar ziyaret etme niyetine etkisinde duygusal iyi oluşun aracı rolü
The mediating role of emotional well-being in the effect of physical environment quality, food quality, and service quality on revisit intention in restaurant businesses
- Tez No: 1007039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER CAN, DOÇ. DR. ERKAN DENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı Batman ili restoran müşterileri örnekleminde uyaran-organizma-tepki teorisi bağlamında; fiziksel ortam kalitesi, yiyecek kalitesi ve servis kalitesi unsurlarının tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisinde duygusal iyi oluşun aracı rolünü ortaya koymaktır. Bu çalışma, müşterilerin tekrar ziyaret niyetleri üzerinde hizmet kalitesinin altında yatan mekanizmayı anlamamıza yardımcı olmak için bir aracılık modeli sunmaktadır. Araştırmanın verileri kolayda örnekleme yöntemi ile Batman'da ikamet eden restoran müşterilerinden 15 Haziran– 15 Ağustos 2025 tarihleri arasında yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket formu, araştırmacı tarafından restoran müşterilerine uygulanmış, toplanan veri sonucu geçerli 442 adet anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin çeşitli istatistiki analizlerinde SPPS ve AMOS programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; restoran işletmelerinde algılanan yiyecek kalitesinin müşterilerin tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilirken, fiziksel ortam kalitesi ve servis kalitesinin tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Duygusal iyi oluşa yönelik hipotezler incelendiğinde, fiziksel ortam kalitesi, servis kalitesi ve yiyecek kalitesinin müşterilerin duygusal iyi oluşu üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Son olarak, müşterilerin duygusal iyi oluşunun, tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, tekrar ziyaret etme niyeti değişkenine ilişkin R² değerinin 0,397 olması, modelde yer alan bağımsız değişkenlerin ve duygusal iyi oluşun, bu değişkendeki varyansın %39,7'sini açıkladığını ortaya koymaktadır. Bu sonuç, tekrar ziyaret etme niyeti açısından modelin orta düzeyde bir açıklayıcılık gücüne sahip olduğunu göstermektedir. Müşterilerin duygusal iyi oluşunun aracılık rolünü belirlemek amacıyla gerçekleştirilen analizlerinin sonuçlarına göre ise duygusal iyi oluşun, fiziksel ortam kalitesi ve servis kalitesi ile tekrar ziyaret niyeti arasında tam aracı, yiyecek kalitesi ile tekrar ziyaret niyeti arasında ise kısmi aracı rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the mediating role of emotional well-being on the impact of physical environment quality, food quality, and service quality on revisit intention within the context of stimulus-organism-response theory in a sample of restaurant customers in Batman province. This study presents a mediating model to help us understand the underlying mechanism of service quality on customers' revisit intentions. Data for the study were collected from restaurant customers residing in Batman between June 15 and August 15, 2025, using a convenience sampling method and face-to-face surveys. The survey form was administered to restaurant customers by the researcher, and 442 valid surveys were evaluated. SPPS and AMOS programs were used in various statistical analyses of the data obtained within the scope of the research. According to the research results, it was determined that perceived food quality in restaurant establishments has a significant and positive effect on customers' revisit intention, while the effects of physical environment quality and service quality on revisit intention were not found to be statistically significant. When examining the hypotheses regarding emotional well-being, it was found that physical environment quality, service quality, and food quality had significant and positive effects on customers' emotional well-being. Finally, it was determined that customers' emotional well-being had a significant and positive effect on their intention to revisit. However, the R² value of 0.397 for the intention to revisit variable reveals that the independent variables and emotional well-being in the model explained 39.7% of the variance in this variable. This result shows that the model has a moderate explanatory power in terms of intention to revisit. According to the results of the analyses conducted to examine the mediating role of customers' emotional well-being, emotional well-being was found to fully mediate the relationships between physical environment quality and service quality and revisit intention, while it partially mediated the relationship between food quality and revisit intention.