Matematik başarısını etkileyen faktörlerin çok düzeyli modellemeyle incelenmesi: TIMMS 2023 Türkiye dördüncü sınıf örneklemi
An investi̇gati̇on of factors affecti̇ng mathemati̇cs achi̇evement through multi̇level modeli̇ng: TIMMS 2023 fourth grade sample from Turkey
  1. Tez No: 1007067
  2. Yazar: NESRİN SOYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA BAKAN KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, TIMSS 2023 Türkiye örnekleminde yer alan ve dördüncü sınıf düzeyinde değerlendirilen beşinci sınıf öğrencilerinin matematik başarılarını etkileyen bireysel ve okul düzeyindeki faktörler çok düzeyli modelleme yaklaşımıyla incelenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin matematik başarılarındaki farklılıkların ne ölçüde bireysel özelliklerden ve okul kaynaklı etmenlerden kaynaklandığı belirlenmiş, bu doğrultuda koşulsuz model ile okullar arası başarı farkları değerlendirilmiş, ardından öğrenci ve okul düzeyindeki değişkenler modele dâhil edilmiştir. Bulgular, matematik başarısındaki farklılıkların büyük ölçüde bireysel öğrenci özellikleriyle ilişkili olduğunu, ancak okullar arasında da anlamlı düzeyde başarı farklılıkları bulunduğunu göstermiştir. Öğrenci düzeyinde yapılan analizler sonucunda devamsızlık durumu, evdeki öğrenme kaynakları ve okul öncesi eğitime katılımın matematik başarısını anlamlı biçimde yordadığı, cinsiyet değişkeninin ise anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Devamsızlığın artmasının başarıyı olumsuz etkilediği, evdeki öğrenme kaynaklarının ve okul öncesi eğitime katılımın ise başarıyı desteklediği görülmüştür. Okul düzeyinde incelenen değişkenler arasında yalnızca okulun akademik başarıya verdiği önemin öğrencilerin matematik başarısı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmış, matematik kaynak yetersizliği, veli katılımı ve okul disiplin düzeyi değişkenlerinin doğrudan bir etki göstermediği belirlenmiştir. Öğrenci ve okul düzeyindeki anlamlı değişkenlerin birlikte ele alınmasıyla okullar arası başarı farklarının önemli bir bölümünün açıklandığı görülmüştür. Genel olarak elde edilen bulgular, dördüncü sınıf düzeyinde matematik başarısının hem bireysel hem de okul düzeyindeki faktörlerin ortak etkisiyle şekillendiğini ve bu tür verilerin incelenmesinde çok düzeyli modelleme yaklaşımlarının uygun ve gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the individual- and school-level factors influencing fourth-grade students' mathematics achievement using the TIMSS 2023 Turkey sample through a multilevel modeling approach. The study first investigates whether there are significant differences in mathematics achievement between schools by estimating an unconditional model and then incorporates student- and school-level variables to explain achievement differences. The findings indicate that variations in mathematics achievement are largely associated with individual student characteristics, while meaningful differences also exist across schools. At the student level, absenteeism, home learning resources, and participation in early childhood education are found to be significant predictors of mathematics achievement, whereas gender does not have a significant effect. Increased absenteeism is associated with lower achievement, while home learning resources and early childhood education support higher mathematics performance. At the school level, only the emphasis placed on academic achievement is identified as a significant predictor of students' mathematics achievement, while factors related to instructional resources, parental involvement, and school discipline do not show a direct effect. When student- and school-level variables are considered together, a substantial portion of between-school differences in mathematics achievement is explained. Overall, the findings demonstrate that fourth-grade mathematics achievement is shaped by the combined influence of individual and school-level factors and highlight the appropriateness of multilevel modeling approaches for analyzing large-scale educational assessment data.