Hukuki açıdan sigorta genel şartları
Legal aspects of general conditions of insurance
- Tez No: 1007073
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Sigorta sözleşmelerinin ana muhtevasını sigorta genel şartları oluşturmaktadır. 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu m. 11 hükmü uyarınca sigorta genel şartları Sigorta genel şartları Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından onaylanmaktadır. Uygulamada ise bahse konu idari makamın genel şartları bizzat hazırladığı görülmektedir. SK m. 11 hükmü uyarınca, ilgili sigorta dalında genel şart tanzim edilmiş ise sigorta sözleşmesinde bahse konu genel şartların kullanılması gerektiği öngörülmüştür. Sigorta alanında zayıf konumda bulunun sigorta ettirenin korunması amacı nazara alındığında, sigorta genel şartlarının idari denetimi ile yargısal denetimi birbirinden bağımsız nitelik arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
General conditions of insurance constitute the core content of insurance contracts. Pursuant to Article 11 of the Insurance Law No: 5684, general conditions of insurance are subject to the approval of the Insurance and Private Pension Regulation and Supervision Authority. However, in practice, it is observed that the said administrative authority not only approves but also directly drafts these general conditions. In accordance with Article 11, where general conditions have been issued for a specific branch of insurance, their incorporation into the insurance contract is mandatory. Given the need to protect the policyholder, who is generally regarded as the weaker party in insurance relationships, the administrative supervision and judicial review of insurance general conditions operate as distinct and independent mechanisms.