Hekim mesleki sorumluluk sigortası
Doctor's professional liability insurance
  1. Tez No: 292989
  2. Yazar: NEYLAN YALÇINTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN PETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Tıp biliminin uygulayıcısı olan hekimin görevi, hastalıkları teşhis ve tedavi etmektir. Hekim, hastasını yeniden eski sağlığına kavuşturmak için çeşitli tıbbi müdahalelerde bulunur. Tıbbi müdahalenin amacı hastanın sağlığına kavuşması olmakla birlikte, zaman zaman istenmeyen sonuçlar da ortaya çıkabilir; hasta ölebilir veya yaralanabilir. Bu durumda hekimin sorumluluğundan söz edilir. Eskiden hekimlere karşı çok fazla dava açılmıyordu, çünkü onların kutsal bir meslek icra ettikleri kabul ediliyordu. Günümüzde ise, diğer tüm meslekler gibi, hekimlerin de işlerini gereği gibi yapmamaları durumunda kendilerine karşı dava açılabileceği kabul edilmektedir.Sorumluluk hukukunda ve hekimin hukuki sorumluluğunda meydana gelen gelişmeler, hekimlere yönelik tazminat taleplerinin sayısının ve miktarının artmış olması, sorumluluk sigortasının bir alt branşı olan hekim mesleki sorumluluk sigortasına doğan ihtiyacı artırmıştır. Hekim mesleki sorumluluk sigortası ile hekimin mesleki faaliyeti nedeniyle özel hukuktan doğan sorumluluğu, sigorta himayesi kapsamına alınmaktadır. Hekim mesleki sorumluluk sigortası ile hem hekime, hem de zarar gören kişilere ekonomik açıdan koruma sağlanmaktadır.Sorumluluk sigortasında meydana gelen gelişmelere rağmen, Türk Ticaret Kanunu'nda sorumluluk sigortası ayrı bir bölümde düzenlenmemiş; sorumluluk sigortasına ilişkin hükümler dağınık ve yetersiz bir biçimde yer almıştır. Mevzuattaki boşluğu gidermek ve doğan ihtiyaçları karşılamak için mesleki sorumluluk sigortasına has olarak Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ve genel şartların eki niteliğinde olan Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası Klozu yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yapılan bu düzenlemeler ile hekimlere, mesleki sorumluluk sigortası yaptırma zorunluluğu öngörülmemişken; 1219 sayılı Kanuna eklenen Ek-12. madde ile hekimler için sorumluluk sigortası yaptırma zorunluluğu getirilmiştir.Çalışmanın amacı, ülkemizde yeni uygulanmayan başlayan bir sigorta türü olmasına rağmen, mesleğini icra eden hekimler için zorunlu hale getirilen hekim mesleki sorumluluk sigortası alanındaki mevcut sistemin ve sorunlarının açıklanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The duty of a doctor who is the operator of medical science is to diagnose and treat the illnesses. Doctor makes some sort of interventions for his patient to make him beter as healthy as in the past. While the aim of the medical intervention is the healing of the patient, sometimes unwanted results may ocur such as; the patient may die or get injured. The liability of a doctor is mentioned in this case. In the past, there weren?t so many cases against doctors. Because, it was a general belief that they were performing a sacred profession. But today, it has been accepted that they can be sued like other professions if they do not perform their profession properly.The development in the law of liability and the legal liability of a doctor, the increase in the quality of compensation demands against doctors enhanced the need to doctor?s professional liability insurance which is an under branch of liability insurance. Doctor?s professional liability insurance and his liability rising from private law as a result of his professional activity are taken under the protection of insurance.In spite of the developments of the insurance of liability, it hasn?t been put in to an order in another part in Turkish Trade Law, judicial decisions related to insurance of liability took place disorderly and inefficiently. General conditions of professional liability insurance and doctor?s professional liability insurance clause as the attachment of general conditions were published and came into force to relieve the futility in the regulations and meet the needs. While it is not suggested with these regulations that the doctors must do professional liability insurance, it has been a necessity for the doctors to get professional liability insurance with the twelfth clause which is attached to the 1219 marked law.The aim of this work is to explain the system that is available now and its problems in the area of doctor?s professional liability insurance which is made necessary for the doctors who perform their profession although it has been a sort of insurance that is newly practised in our country.