Öğrenme merkezli liderliğin öğretmen mesleki gelişimi üzerindeki etkisinde takım yenilikçiliği ve okul ikliminin aracılık rolü
The mediating role of team innovation and school climate in the impact of learning-centered leadership on teacher professional development
  1. Tez No: 1007099
  2. Yazar: ZENNURE MATUR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenme merkezli liderliğin öğretmen mesleki gelişimi üzerindeki etkisini ve bu ilişkide takım yenilikçiliği ile okul ikliminin tekil ve seri aracılık rollerini öğretmen algılarına dayalı olarak incelemektir. Araştırma nicel desende yürütülmüş, ilişkisel tarama yaklaşımı benimsenmiştir. Veriler 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ilinin merkez ilçelerinde görev yapan öğretmenlerden toplanmış; analizler 640 geçerli veri üzerinden gerçekleştirilmiştir.Veri toplama araçları olarak Öğrenme Merkezli Liderlik Ölçeği, Takım Yenilikçiliği Ölçeği, Okul İklimi Betimleme Ölçeği ve Öğretmen Mesleki Öğrenme/Mesleki Gelişim Ölçeği kullanılmıştır. Hipotezlenen seri aracılık modeli, SPSS'te Hayes PROCESS Macro (Model 6) ile 5000 bootstrap yeniden örnekleme kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, öğrenme merkezli liderliğin takım yenilikçiliğini anlamlı ve pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Ayrıca öğrenme merkezli liderlik ve takım yenilikçiliği okul ikliminin anlamlı yordayıcılarıdır. Öğretmen mesleki gelişimi modelinde ise öğrenme merkezli liderlik, takım yenilikçiliği ve okul iklimi öğretmen mesleki gelişimini pozitif ve anlamlı biçimde yordamıştır.Toplam etki anlamlı olmakla birlikte, aracı değişkenler modele dâhil edildiğinde doğrudan etki anlamlılığını sürdürmüş ve böylece ilişkinin kısmi olarak açıklandığı görülmüştür. Bootstrap sonuçları, toplam dolaylı etkinin anlamlı olduğunu; spesifik dolaylı etkiler açısından ise okul iklimi üzerinden işleyen yolun ve seri yolun anlamlı olduğunu, buna karşın yalnızca takım yenilikçiliği üzerinden işleyen yolunistatistiksel olarak desteklenmediğini göstermiştir. Sonuç olarak, öğrenme merkezli liderlik öğretmen mesleki gelişimini doğrudan desteklemenin yanı sıra, takım yenilikçiliğini güçlendirerek okul ikliminin olumlu yönde şekillenmesine katkı sunmakta; bu mekanizma aracılığıyla öğretmen mesleki gelişimi dolaylı olarak da desteklenmektedir. Bulgular, okullarda öğrenme merkezli liderlik uygulamalarının, takım temelli yenilikçilik süreçleri ve okul iklimiyle birlikte ele alındığında öğretmenlerin mesleki gelişimini güçlendirmeye yönelik daha bütüncül stratejiler geliştirilmesine katkı sağlayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of learning-centered leadership on teacher professional development and examined the single and serial mediating roles of team innovativeness and school climate based on teachers' perceptions. A quantitative correlational design was employed. Data were collected during the 2023–2024 academic year from teachers working in the central districts of Şanlıurfa, Türkiye, and analyses were conducted using 640 valid responses. The Learning-Centered Leadership Scale, Team Innovativeness Scale, School Climate Description Scale, and Teacher Professional Learning/Professional Development Scale were used as data collection instruments. The hypothesized serial mediation model was tested using Hayes' PROCESS Macro (Model 6) in SPSS with 5,000 bootstrap resamples. The results indicated that learning-centered leadership significantly and positively predicted team innovativeness. In addition, learning-centered leadership and team innovativeness were significant predictors of school climate. In the teacher professional development model, learning-centered leadership, team innovativeness, and school climate each positively and significantly predicted teacher professional development. Although the total effect of learningcentered leadership on teacher professional development was significant, the direct effect remained significant after including the mediators, suggesting partial mediation. Bootstrap analyses showed that the total indirect effect was significant; among the specific indirect effects, the pathway through school climate and the serial pathwaywere supported, whereas the pathway through team innovativeness alonewas not. Overall, learning-centered leadership appears to foster teacher professional development not only directly but also indirectly by enhancing team innovativeness and shaping a more positive school climate, which in turn supports teachers' professional development. These findings underscore the importance of developing holistic leadership strategies that integrate learning-centered leadership practices with teacher professional development and team-based innovative practices to strengthen school climate.