Dijital dönüşüm, iş performansı ve iş tatmini üzerine bir alan araştırması
Digital transformation, job performance and job satisfaction: An empirical study
- Tez No: 1007098
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Dijital dönüşüm kavramı, işletmelerin teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak süreçlerini dijital platformlara taşıması, verimliliği artırması ve değişen iş dinamiklerine hızlı bir şekilde yanıt verebilmesi anlamına gelmektedir. İş tatmini, çalışanların işlerinden duydukları memnuniyet düzeyini, iş performansı ise çalışanların görevlerini zamanında ve etkili bir biçimde yerine getirme derecesini ifade etmektedir. Literatürde bu üç kavramın her biriyle ilgili çok sayıda araştırma bulunmakla birlikte, dijital dönüşüm, iş tatmini ve iş performansı değişkenlerini aynı anda ele alarak aralarındaki etkileşimi inceleyen çalışmaların oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Bu durum, dijital dönüşümün çalışanların iş tatmini ve performansı üzerindeki etkilerini bütüncül olarak değerlendiren araştırmalara duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Araştırmanın temel amacı, dijital dönüşüm algısının çalışanların iş tatmini ve iş performansı üzerindeki etkisini inceleyerek literatüre özgün bir katkı sağlamaktır. Elde edilen veriler, SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırma, dijital dönüşümün çalışanların iş tatmini ve iş performansı üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ve iş tatmininin dijital dönüşüm ile iş performansı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiğini göstermektedir. Analiz sonuçları, dijital dönüşümün iş performansı üzerindeki etkisinin yalnızca doğrudan değil, aynı zamanda çalışanların iş tatmininde meydana gelen artış aracılığıyla dolaylı olarak da gerçekleştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of digital transformation refers to organizations' ability to adapt to technological developments by transferring their processes to digital platforms, increasing efficiency, and responding rapidly to changing business dynamics. Job satisfaction represents the level of contentment employees feel toward their jobs, while job performance refers to the extent to which employees fulfill their duties in a timely and effective manner. Although there is a substantial body of research addressing each of these three concepts individually, studies that simultaneously examine digital transformation, job satisfaction, and job performance and explore the interactions among them remain quite limited. This situation highlights the need for research that holistically evaluates the effects of digital transformation on employees' job satisfaction and performance. The primary aim of this study is to examine the effects of digital transformation perception on employees' job satisfaction and job performance and to contribute original insights to the literature. The data obtained were analyzed using the SPSS package program. The findings of this study indicate that digital transformation has a positive and statistically significant effect on employees' job satisfaction and job performance, and that job satisfaction plays a partial mediating role in the relationship between digital transformation and job performance. The analysis results further reveal that the effect of digital transformation on job performance occurs not only directly but also indirectly through increases in employees' job satisfaction.