Öğrenme merkezli liderlik ile öğretmen öz yeterliği ve kolektif öğretmen yeterliği arasındaki ilişkide öğretmen mesleki gelişim topluluklarının aracı rolü
The mediating role of professional learning communities in the relationship between learning-centered leadership with teacher self-efficacy and collective teacher efficacy
  1. Tez No: 972101
  2. Yazar: ASUDE ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, öğrenme merkezli liderlik ile öğretmen öz yeterliği ve kolektif öğretmen yeterliği arasındaki ilişkide öğretmen mesleki gelişim topluluklarının aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Öğrenme merkezli liderlik, okul ortamında hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin gelişimini desteklemesi açısından oldukça önemlidir. Öğrenme merkezli liderler öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yatırım yaparak sınıf içi uygulamaların kalitesini arttırmaya odaklanır. Araştırmada nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Ankara'daki devlet okullarında görev yapan 422 öğretmen çalışmaya katılmıştır. Okul müdürlerinin öğrenme merkezli davranışlarını ölçmek maksadıyla Liu vd. (2016b) tarafından geliştirilen öğrenme merkezli liderlik ölçeği, öğretmenlerin mesleki gelişim topluluğu algılarını ölçmek için Wahlstrom ve Louis (2008) tarafından geliştirilen öğretmen mesleki gelişim toplulukları ölçeği, öğretmenlerin öz yeterlik algılarını ölçmek için Tschannen-Moran ve Woolfolk (2001) tarafından geliştirilen öğretmen öz yeterlik ölçeği, öğretmenlerin kolektif yeterlik algılarını ölçmek için Tschannen-Moran ve Barr (2004) tarafından geliştirilen kolektif öğretmen yeterliği ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için kovaryans tabanlı yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Analizler SPSS 26 ve Mplus 8.3 programları ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, öğrenme merkezli liderliğin, öğretmen mesleki gelişim toplulukları aracılığıyla kolektif öğretmen yeterliği üzerindeki doğrudan etkisi pozitif ve anlamsız, öğretmen öz yeterliği üzerindeki doğrudan etkisi ise negatif ve anlamsızdır. Öğrenme merkezli liderliğin, öğretmen mesleki gelişim topluluğu aracılığıyla, kolektif öğretmen yeterliği ve öğretmen öz yeterliği üzerindeki dolaylı etkisi pozitif ve anlamlıdır. Bu bulgular, öğrenme merkezli liderliğin, öğretmenlerin kolektif ve öz yeterlikleri üzerinde dolaylı etkisinin yüksek oluşuna dikkat çekmektedir. Bu durum, okul müdürlerinin okul sonuçları üzerindeki etkilerinin dolaylı yollarla elde edildiğini göstermektedir. Liderlik uygulamaları, okul bazında istenen sonuçlara katkıda bulunur ancak katkı çoğunlukla kurumdaki paydaşlar, etkinlikler, öğretmen bağlılığı ve öğretim uygulamaları veya okul kültürü gibi organizasyonel faktörler sayesinde ortaya çıkar. Bu nedenle okul müdürlerinin işbirlikçi kültürü ve profesyonel gelişimi teşvik ettiği stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of professional learning communities in the relationship between learning-centered leadership with teacher self-efficacy, and collective teacher efficacy. Learning-centered leadership is very important in terms of supporting the development of both teachers and students in the school environment. Learning-centered leaders focus on increasing the quality of classroom practices by investing in teachers' professional development. The research was conducted using a quantitative research design. A total of 422 teachers working in public schools in Ankara participated in the study. The learning-centered leadership scale developed by Liu et al. (2016b) was used to measure the learning-centered behaviors of school principals, the professional learning communities scale developed by Wahlstrom and Louis (2008) was used to measure teachers' perceptions of professional learning communities, the teacher self-efficacy scale developed by Tschannen-Moran and Woolfolk (2001) was used to measure teachers' perceptions of self-efficacy, and the collective teacher efficacy scale developed by Tschannen-Moran and Barr (2004) was used to measure teachers' perceptions of collective efficacy. Covariance-based structural equation modeling was used to analyze the data. The analyses were performed using SPSS 26 and Mplus 8.3 programs. The results show that the direct effect of learning-centered leadership on collective teacher efficacy through professional learning communities is positive and insignificant, while its direct effect on teacher self-efficacy is negative and insignificant. The indirect effect of learning-centered leadership on collective teacher efficacy and teacher self-efficacy through professional learning communities is positive and significant. These findings draw attention to the high indirect effect of learning-centered leadership on teachers' collective and self-efficacy. This situation shows that the effects of school principals on school results are achieved indirectly. Leadership practices contribute to the desired results at the school level, but the contribution mostly occurs through organizational factors such as stakeholders in the institution, activities, teacher commitment and teaching practices or school culture. Therefore, strategies should be developed in which school principals promote collaborative culture and professional development.