Yeni bölgeselcilik yaklaşımı çerçevesinde Türk Devletleri Teşkilatı'nın analizi
Analysis of the Organization of Turkic States within theframework of the new regionalism approach
- Tez No: 1007137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk Devletleri Teşkilatı'nı (TDT) yeni bölgeselcilik kuramı çerçevesinde analiz etmekte ve uluslararası güç değişiminin ortaya çıkardığı“Batısonrası”(post-Western) ya da“liberal-sonrası”(post-liberal) olarak adlandırılan yeni dünyada, TDT'nin bir uluslararası örgüt olarak ortaya çıkma sebeplerini ve konumunu irdelemektedir. Uluslararası İlişkiler literatüründe bölgeselcilik yaklaşımı, Soğuk Savaş sonrası dönemde eski bölgeselcilikten yeni bölgeselciliğe doğru bir dönüşüm geçirmiştir. Bu dönüşüm, bölgeselciliğe ilişkin devlet merkezli, ekonomi, güç ve güvenlik odaklı çerçevenin, kimlik, değer, norm ve çok katmanlı etkileşimleri vurgulayan yaklaşımlarla genişlemesini ifade etmektedir. Küreselleşmenin etkisiyle klasik bölgeselcilik modellerinin yerini, çok aktörlü, esnek ve dinamik iş birliklerine dayanan yeni bölgeselcilik anlayışı almıştır. Dolayısıyla yeni bölgeselcilik, maddi menfaat, ekonomik iş birliği, fiziki güvenlik, askerî güç ve ittifaka dayalı kavramsallaştırmaların ötesine geçerek sosyal ve kültürel boyutları da kapsayan geniş bir etkileşim alanına işaret etmektedir. 2009 yılı itibarıyla kurumsallaşan TDT, Türk devletleri arasındaki ekonomik ve stratejik ilişkileri kültürel yakınlık ve bölgesel aidiyet fikriyle birlikte anlamlandıran çok katmanlı bir bölgesel örgütlenmedir. Bu bağlamda çalışmanın temel iddiası, TDT'nin küresel güç dinamiklerinin dönüşmesiyle ortaya çıkan belirsizlik ortamında, maddi menfaat arayışlarının yanı sıra kültürel ve bölgesel bir aidiyet zemini geliştirme ve ortak bir kimlik inşa etme çabasıyla da şekillendiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the Organization of Turkic States (OTS) within the framework of new regionalism theory and examines the reasons for its emergence and its position as an international organization in the new world described as“post- Western”or“post-liberal,”shaped by shifts in international power. In the International Relations literature, the approach to regionalism underwent a transformation in the post-Cold War period from old regionalism toward new regionalism. This transformation refers to the expansion of a state-centric, economy-, power-, and security-oriented framework of regionalism through approaches that emphasize identity, values, norms, and multi-layered interactions. Under the influence of globalization, classical models of regionalism have been replaced by a new understanding of regionalism based on multi-actor, flexible, and dynamic forms of cooperation. Accordingly, new regionalism points to a broad field of interaction that goes beyond conceptualizations based on material interests, economic cooperation, physical security, military power, and alliances, while also encompassing social and cultural dimensions. Since its institutionalization in 2009, the OTS has emerged as a multi-layered regional organization that gives meaning to the economic and strategic relations among Turkic states together with cultural affinity and the idea of regional belonging. In this context, the study's main argument is that the OTS has been shaped, in an environment of uncertainty generated by the transformation of global power dynamics, by the pursuit of material interests as well as by the effort to develop a cultural and regional basis of belonging and construct a collective identity.