Ensuring quality in architectural conservation: Process improvement in the practices of the Directorate General of Foundations in Türkiye
Mimari korumada kalitenin sağlanması: Türkiye'de Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün uygulamalarında süreçlerin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 1007150
  2. Yazar: İLKER TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Mimari mirasın ve onunla ilişkili değerlerin korunması, ancak çağdaş koruma ilkeleriyle uyumlu müdahaleler aracılığıyla sağlanılabilmektedir. Bununla birlikte, koruma uygulamalarında miras değerlerinin korunması amaçlanmasına rağmen, hatalı gerçekleştirilen müdahaleler geri döndürülemez kayıplara yol açabilmektedir. Bu bağlamda, koruma müdahalelerinin niteliği ve onları şekillendiren süreçler, çağdaş miras araştırmaları alanı içerisinde kritik bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. ICOMOS tarafından yayımlanan Avrupa Kalite İlkeleri Belgesi (2018, 2020'de revize edilmiştir), kaliteyi değer temelli ve süreç odaklı çok boyutlu bir çerçeve üzerinden kavramsallaştırmaktadır. Bu tez, söz konusu yaklaşımdan hareketle Ana Kriterler, Süreç, Kriterler ve Güçlendirici Etkenler olmak üzere dört birbirine bağlı bileşen etrafında yapılandırılmış analitik bir model geliştirmektedir. Araştırma, Türkiye'de mimari koruma alanındaki kaliteyi, ülkedeki önemli kurumsal aktörlerden biri olan ve uygulamaları sıklıkla eleştiriye konu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) üzerinden incelemektedir. Ampirik çalışma, Ankara'daki Arslanhane Cami, Ahi Elvan Cami ve Geneği Mescidi olmak üzere üç örnek incelemesine dayanmakta olup, uzmanlara yapılan derinlemesine görüşmelerle ve anket çalışmasıyla desteklenmektedir. Kalite unsuru; tanımlayıcı analiz, puanlama sistemi ve bütüncül kalite değerlendirme haritalamasını bir araya getiren katmanlı bir değerlendirme yöntemi kullanılarak kurumsal ve proje düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular, VGM'nin koruma uygulamalarındaki sorunların proje bazlı değil, sistematik olduğunu göstermektedir. Tez, kurum ve proje ölçeğinde uygulanabilir Bütünleşik Kalite Çerçevesi ve Değerlendirme Modeli ortaya koymakta; VGM bağlamında daha yüksek kaliteye ulaşmanın, mevcut sistem içerisinde yapılacak sınırlı iyileştirmeler yerine, yönetim reformu, süreçlerin yeniden kurgulanması ve araştırmaya dayalı karar alma mekanizmalarına dayanan yapısal bir dönüşümü gerektirdiğini savunmakta ve kurumsal gelişim için dönüştürücü yol haritaları önermektedir.
Özet (Çeviri)
Conservation of architectural heritage and its associated values can only be ensured through interventions that align with contemporary conservation principles. However, despite the aim of conservation practices to preserve heritage values, improperly executed interventions may lead to irreversible loss. In this context, the quality of conservation interventions together with the processes that shape them emerges as a critical concern within the contemporary heritage discourse. Building upon the European Quality Principles Document (2018, revised in 2020) by ICOMOS, which conceptualize quality through a value-based and process-oriented multidimensional framework, this thesis develops an analytical model structured around four interrelated domains: Core Criteria, Process, Criteria, and Strengthening Drivers. The research investigates quality in architectural conservation within Türkiye, focusing on the practices of The Directorate General of Foundations (DGF), a major institutional actor frequently subject to professional criticism. The empirical study is grounded in three case studies of Arslanhane Mosque, Ahi Elvan Mosque, and Geneği Masjid in Ankara, and supported by in-depth interviews and a questionnaire with experts. A layered assessment methodology integrating descriptive analysis, scoring, and overall quality assessment data mapping is employed to evaluate quality at both institutional and project levels. The findings indicate that deficiencies in DGF conservation practices are systemic rather than project-specific. The thesis establishes an Integrated Quality Framework and Assessment Model applicable at both institutional and project scales, argues that higher quality outcomes in the DGF context requires structural transformation through governance reform, process reconfiguration, and research-based decision-making, and proposes transformative pathways for institutional improvement.