İzmir'de farklı politik eğilimlerdeki yerel halkın göçmenlere ilişkin algılarının analizi: Karma yöntem araştırması
Analysis of perceptions of local people with dffferent political tendencies towards immigrants in Izmir: Mixed method research
- Tez No: 1007156
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İzmir' de yaşayan farklı politik ve ideolojik eğilimlere sahip yerel halkın, göçmenlere ilişkin algı ve tutumlarında bu eğilimlerin etkisini anlamaya ve açıklamaya çalışmaktadır. Bunu yaparken İzmir' e özgü politik, kültürel ve tarihsel arka planın seküler, muhafazakâr ve milliyetçi değer ve tutumlar ekseninde yerel halkın göçmen/mültecilere yönelik tutumlarını nasıl şekillendirdiğine odaklanmaktadır. Ayrıca bu çalışmada eğilimlerin gündelik yaşam pratiklerinde nasıl inşa edildiğini anlamak amacıyla saha verilerine derinlik kazandırması amacıyla habitus kavramına da yer verilmiştir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem sayesinde İzmir' in çevre ve merkez ilçelerinde anket tekniği ile 430 katılımcıya ulaşılırken, derinlemesine görüşme tekniği ile 40 katılımcıya ulaşılmıştır. Anket verileri SPSS programında frekans analizleri ve ki-kare testleri ile analiz edilirken derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA (2020) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgularda, eğilimlerin hibritleştiği görülmüştür. Seküler eğilime sahip katılımcılar laiklik, seküler yaşam tarzı ve kültürel değerleri içselleştirilmesiyle özellikle Suriyeli göçmenlere dair endişeli ve mesafelidir. Bu kesim“endişeli sekülerleri”oluştururken göçmenlere insan hakları temelinde eşitlikçi ve evrenselci bir bakış açısına sahip katılımcılar ise“optimist sekülerler”olarak adlandırılmıştır. Diğer taraftan seküler/milliyetçi hibrit eğilime sahip olan katılımcılar ise“ulusal aidiyet”ekseninde daha sert söylemleri benimsemişlerdir. Muhafazakâr katılımcılarda ise göçmen algısı“dini yakınlık”ve“empatik tutum”çevresinde şekillendiği görülmüştür. Muhafazakâr/milliyetçi eğilime sahip olan katılımcılarda ise yine dini yakınlık söyleminin ön planda iken aynı zamanda Türk kültürünün zarar göreceği ve uzun vadede demografik üstünlük kurulacağı endişesi nedeniyle“sınır koyucu”bir tutumu benimsedikleri görülmüştür. Son olarak kendilerini milliyetçi olarak ifade eden katılımcılar ise göçmenlere yönelik en sert nefret söylemlerini ve zenofobik tutumları destekledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine and explain the impact of different political and ideological orientations on local residents' perceptions and attitudes toward migrants in İzmir. In doing so, it focuses on how İzmir's distinctive political, cultural, and historical background shapes local attitudes toward migrants and refugees along the axes of secular, conservative, and nationalist values and dispositions. In order to understand how these ideological orientations are constructed and reproduced in everyday life practices, the study also draws on Pierre Bourdieu's concept of habitus to provide greater analytical depth to the empirical data.A mixed-methods research design was employed. Within this framework, survey data were collected from 430 participants residing in both central and peripheral districts of İzmir, while in-depth interviews were conducted with 40 participants. Quantitative data were analyzed using frequency analyses and chi-square tests in SPSS, whereas qualitative data obtained from the interviews were analyzed using MAXQDA (2020). The findings reveal that ideological orientations are frequently expressed in hybrid forms. Participants with a secular orientation tend to be anxious and distant toward Syrian migrants, particularly in relation to issues of secularism, lifestyle, and cultural values. This group is described as“anxious seculars,”while participants who adopt a more equality-based and universalist perspective grounded in human rights are conceptualized as“optimist seculars.”By contrast, participants displaying a secular–nationalist hybrid orientation articulate more rigid and exclusionary discourses centered on national belonging. Among conservative participants, perceptions of migrants are primarily shaped by notions of religious affinity and empathy. However, conservative–nationalist participants, while emphasizing religious closeness, also adopt a boundary-drawing attitude driven by concerns that Turkish culture may be undermined and that migrants may establish long-term demographic dominance. Finally, participants who identify themselves explicitly as nationalist express the harshest anti-migrant discourses, including overt xenophobic and hate-based attitudes.