Kurum kimliği algısının örgütsel bağlılığa etkisinde örgütsel prestijin aracı rolü: Savunma sanayi işletmelerinde bir araştırma
The mediation role of organizational prestige in the effect of perceived organizational identity on organizational commitment
  1. Tez No: 1007164
  2. Yazar: MEHMET BAKİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çalışanların kurum kimliği algısının örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisini ve bu ilişkide algılanan örgütsel prestijin aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Kurum kimliği algısının, çalışanların örgütsel aidiyet ve bağlılık düzeylerini şekillendiren temel bir kimlik kaynağı olduğu varsayılmaktadır. Araştırma, savunma sanayi sektöründe yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ankara'da faaliyet gösteren savunma kuruluşlarında görev yapan 650 çalışan oluşturmaktadır. Nicel araştırma tasarımının benimsendiği çalışmada, veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış; ölçüm modelinin doğrulanmasının ardından yapısal model test edilmiştir. Analizler, kısmi en küçük kareler temelli yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular kurum kimliği algısının örgütsel bağlılık üzerinde hem doğrudan hem de algılanan örgütsel prestij aracılığıyla dolaylı ve anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Özellikle duygusal ve normatif bağlılık boyutlarında bu etkinin daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan örgütsel prestijin, kurum kimliği ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi güçlendiren kısmi bir aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Çalışma, kurumsal kimlik–örgütsel bağlılık ilişkisinin çok boyutlu doğasını ortaya koyarak literatüre kuramsal katkı sunmakta; özellikle savunma sanayi gibi stratejik sektörlerde kimlik ve prestij algısının çalışan bağlılığının sürdürülebilirliği açısından kritik bir unsur olduğunu göstermektedir. Bulgular, yöneticilere kurumsal kimlik inşası ile dış imaj yönetiminin bütüncül biçimde ele alınmasına yönelik stratejik öneriler sunmakta ve insan kaynakları politikalarının geliştirilmesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of perceived corporate identity on employees' organizational commitment and investigates the mediating role of perceived organizational prestige within this relationship. Corporate identity perception is conceptualized as a salient identity cue shaping employees' attitudinal attachment to their organization. The empirical setting of the study is Turkey's defense industry. Data were collected from 650 employees working in defense institutions located in Ankara. Adopting a quantitative research design, the study first assessed the validity and reliability of the measurement model and subsequently tested the structural model using partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM). The findings reveal that perceived corporate identity exerts both direct and indirect effects (through perceived organizational prestige) on organizational commitment. The mediating effect was particularly pronounced in the affective and normative commitment dimensions, indicating that employees' attachment to their organization is strongly associated with how their organization is perceived in the external environment. Furthermore, perceived organizational prestige was found to partially mediate and strengthen the relationship between corporate identity and organizational commitment. By empirically demonstrating the multi-layered interaction between identity perception and external prestige in shaping employee commitment, this study contributes to the organizational behavior and corporate identity literature. In addition, it provides practical implications for managers operating in high-stakes sectors, emphasizing the strategic importance of integrating corporate identity development with reputation management practices. The results also offer valuable insights for the design of sustainable human resource policies aimed at enhancing long-term employee engagement in strategically critical industries.