Beş yıldızlı otel işletmelerinde işgörenlerin psikolojik sahiplenme ve öz saygı düzeylerinin örgütsel özdeşleşme düzeyleri üzerindeki etkisi: Afyonkarahisar'da bir uygulama
The impact of employees' psychological ownership and self- esteem level on organizational identification levels in five star hotel establishments: A case study Afyonkarahisar
  1. Tez No: 1007165
  2. Yazar: ŞEYMA İŞLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin psikolojik sahiplenme ve öz saygı düzeylerinin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar il merkezinde ve Sandıklı ilçesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde görev yapan çalışanlar oluşturmaktadır. Bu evrenden örneklem alınarak yürütülen araştırmada, 443 çalışanın anketi değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler anket tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiş; psikolojik sahiplenme ve öz saygının örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi basit doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Psikolojik sahiplenme ve öz saygının örgütsel özdeşleşmeyle pozitif ve anlamlı ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the effect of psychological ownership and self-esteem levels of employees working in five-star hotel enterprises on organizational identification. The population of the study consists of employees working in five-star hotel enterprises operating in the city center of Afyonkarahisar and in the district of Sandıklı. In the study conducted by selecting a sample from this population, data from 443 employees were evaluated. A quantitative research method was employed, and the data were collected through a survey technique. The relationships between variables were examined using correlation analysis, and the effects of psychological ownership and self-esteem on organizational identification were evaluated through simple linear regression analysis. The findings revealed that psychological ownership and self-esteem are positively and significantly related to organizational identification.