İşgörenlerin psikolojik taciz (mobbing) algısı ve iş-yaşam dengesi ilişkisi: Alanya örneği
Relation with the perception of employees' psychological harassment (mobbing) and work-life balance: A case of Alanya
  1. Tez No: 526953
  2. Yazar: BEGÜM BÜYÜKBALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE ÖMÜRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, iş yeri ortamlarında çalışanlara yönelik sergilenen psikolojik taciz (mobbing) davranışlarının, işgörenlerin iş yaşam dengeleri ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde, psikolojik taciz ve iş-yaşam dengesi ile ilgili alan yazın taranarak, ilk bölümde psikolojik taciz kavramı, ikinci bölümde iş-yaşam dengesi kavramı ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünü kapsayan alan araştırmasında, Alanya bölgesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 337 işgörene anket yolu ile ulaşılarak, psikolojik taciz algıları, iş ve özel yaşam dengeleri ölçümlenmeye çalışılmıştır. Betimsel analiz ve kanonik korelasyon analizinin kullanıldığı bu çalışmanın bulguları, bireylerin psikolojik taciz olgusuyla karşılaşmadığı ve işgörenlerin algıladıkları psikolojik taciz ile iş yaşam dengeleri arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğu yönündedir. Bununla birlikte psikolojik taciz düzeyleri kümesine ait varyansın %26'sı iş-yaşam dengeleri değişkenleri tarafından açıklanırken, iş-yaşam dengeleri değişkenleri kümesi varyansının %16'sı psikolojik taciz düzeyleri değişken kümesinin kanonik değişkenleri tarafından açıklanmaktadır. Elde edilen bu sonuca göre bağımsız değişken setinin (psikolojik taciz düzeyleri) bağımlı değişken setini (iş yaşam dengesi) açıklama oranı daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Psikolojik taciz değişkenine en önemli katkı, yaşam ve iş kalitesine yönelik saldırı; iş yaşam dengesi değişkenine en önemli katkı ise işin kişisel yaşama etkisi boyutudur. Diğer bir ifade ile psikolojik taciz ortamında en fazla yaşam ve iş kalitesine yönelik saldırılar etkili iken, iş yaşam dengesinin sağlanmasında işin kişisel yaşama etkileri diğer boyutlara göre daha önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the relationship between mobbing behaviors and work-life balance of the employees oriented in workplaces. Within the scope of this aim, a literature study on psychological harassment and work-life balance has been carried out, introducing the concept of psychological harassment in the first part and explaining the concept of work-life balance in the second part. In the third part of the study, 337 employees working in the five-star hotel in Alanya region were reached with questionnaires and tried to measure psychological harassment perceptions, work and private life balances. The findings of this study that using descriptive analysis and canonical correlation analysis are as follows; the employees were not exposed to psychological harassment and it was determined that there was a meaningful relation between the psychological harassment and work-life balances. However, 26% of the variance of the psychological harassment levels was explained by the work-life balance variables, 16% of the work-life balance variables group of variance was explained by the variables of the variable set of psychological harassment levels. According to the this result, the independent variable set (psychological harassment levels) was found to have a higher explanation rate of dependent variable set (work life balance). The most important contribution to the psychological harassment variable is the attack on life and work quality; the most important contribution to the work life balance variable is the effect of work on personal life. In other words, attacks to life and work quality are most effective in psychological harassment, work's effects to private life are more important in providing work life balance than other dimensions