Otomotiv sektöründe iş tatminini etkileyen faktörler: Çalışan perspektifinden bir inceleme
Factors affecting job satisfaction in the automotive sector: An examination from the employee perspective
- Tez No: 1007205
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, otomotiv sektöründe çalışan bireylerin iş tatmini düzeyleri ile bu düzeyi etkileyen demografik ve örgütsel faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri, Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan 209 kişiden anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, çalışanların iş tatmini düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve çalışma yılı gibi demografik değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Buna karşın, görev durumu ve gelir düzeyi değişkenlerinin iş tatmini üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca, içsel iş tatmini, dışsal iş tatmini ve genel iş tatmini arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, iş tatmininin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ve içsel ile dışsal faktörlerin genel iş tatmini üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Araştırma sonuçları, otomotiv sektöründe çalışanların iş tatmininin artırılmasına yönelik uygulamalarda demografik özelliklerden ziyade görev yapısı, gelir düzeyi, çalışma koşulları ve işin niteliği gibi örgütsel faktörlerin dikkate alınmasının önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulguların, sektörde çalışan memnuniyetinin artırılmasına yönelik insan kaynakları uygulamalarına ve bu alanda yapılacak akademik çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the job satisfaction levels of employees working in the automotive sector and to identify the demographic and organizational factors affecting this level. A quantitative research approach was adopted, and a relational survey model was used to reveal the relationships between variables. The data were collected through a questionnaire using the Minnesota Satisfaction Questionnaire from 209 employees working in companies operating in the automotive sector. The collected data were analyzed using independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis. The findings indicate that job satisfaction levels do not differ significantly according to demographic variables such as gender, age, marital status, education level, and working years. However, it was determined that job position and income level create significant differences in job satisfaction. In addition, the results revealed positive and strong significant relationships between intrinsic job satisfaction, extrinsic job satisfaction, and overall job satisfaction. These findings suggest that job satisfaction has a multidimensional structure and that intrinsic and extrinsic factors play a decisive role in overall job satisfaction. The results of the study indicate that, in order to increase job satisfaction in the automotive sector, organizational factors such as job structure, income level, working conditions, and the nature of the job should be considered rather than demographic characteristics. It is expected that the findings will contribute to human resource practices aimed at increasing employee satisfaction in the sector and to future academic studies in this field.