Aile sağlığı merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylerde covid-19 anksiyetesi ve depresyon sıklığının araştırılması
Investigation of the prevalence of covid-19 anxiety and depression in individuals 65 years and over enrolled in family health center
- Tez No: 663476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Coronavirus Disease-2019 (COVID-19) pandemisi toplum ve bireylerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemiştir. Özellikle hastalığın morbidite ve mortalite oranlarının daha yüksek olduğu yaşlı bireylerin pandemiden, psikolojik olarak da daha fazla etkilenmiş olduğu düşünülmektedir. Covid-19 pandemisinin yaşlılar üzerine sebep olduğu psikolojik etkiler hakkında yeterli miktarda çalışma bulunmamaktır. Çalışmamızda 65 yaş ve üzeri bireylerin pandemiden psikolojik olarak etkilenip etkilenmediklerinin, COVID-19 korkusu ve depresyon düzeyleri ve buna neden olan faktörlerin, COVID-19 hastalığı ve alınan önlemlere karşı tutum ve davranışlarının, COVID-19 korkusu yaşayan bireylerle depresyon görülme durumları arasında ilişkinin olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Ümraniye Eğitim Aile Sağlığı Merkezine çeşitli nedenlerle başvuran 65 yaş ve üzeri 282 gönüllü birey dahil edilmiştir. Katılımcılara onayları alındıktan sonra sosyodemografik özellikler, bazı alışkanlıklar ve COVID-19 pandemisi ile ilgili bireyin psikolojik ve sosyal durumundaki değişimler ile ilgili 28 sorudan oluşan bir anket formu, Geriatrik Depresyon Ölçeği kısa formu (GDS-15) ve Covid-19 Korkusu Ölçeği (KKÖ) olmak üzere üç ayrı anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The Coronavirus Disease-2019 (COVID-19) pandemic has negatively affected the mental health of society and individuals. It is thought that especially elderly individuals with higher morbidity and mortality rates of the disease are more psychologically affected by the pandemic. There are not enough studies on the psychological effects of the Covid-19 pandemic on the elderly. In our study, it was aimed to be investigated whether individuals aged 65 and over are psychologically affected by the pandemic, the fear of COVID-19 and depression levels and the factors that cause it, their attitude and behavior towards COVID-19 disease and the measures taken, and whether there is a relationship between individuals with COVID-19 fear and depression prevalence. Method: The study included 282 volunteers aged 65 and over who applied to the Umraniye Education Family Health Center for various reasons. After the approval of the participants, three separate questionnaire forms were applied, which including a questionnaire form consisting of 28 questions about sociodemographic characteristics, some habits, changes in the psychological and social status of the individual related to the COVID-19 pandemic, the short form of the Geriatric Depression Scale (GDS-15) and the Fear of Covid-19 Scale form (FCS).