Design and construction of multi-purpose robot controlled from remote
Uzaktan kumandalı çok amaçlı robot tasarımı ve yapımı
- Tez No: 822617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
The technological definition of the robot is a smart tool intelligently programmed to perform a specific task. Robotic science has no limits, as it is constantly evolving in light of technological development. After researching in several previous studies, it was preferable to build a robot to perform important tasks such as firefighting in forests and military operations. Places that are difficult to enter, removing explosive devices and keeping them away from soldiers and civilians and other purposes but mainly these two objectives. This robot was designed with two hands to grab things, a head with a camera for observation and instead of the feet four wheels. Some sensors were added as danger detector such temperature sensor. All parts are remotely controlled through a mobile phone application or a remote control stick or Laptop, and the link between the controller and the robot is a ZigBee piece that allows the signal to be sent and received at a distance of tens of kilometers, Which contributes to saving lives away from the area of harm high damage through two hands on robot that It moves 6 degrees of freedom that contribute to the ease of performance, After experimenting with the robot to carry different pieces, the results were successful and the robot's performance was easy, as all joints moved freely, commensurate with the desired purpose
Özet (Çeviri)
Robotun teknolojik tanımı, belirli bir görevi yerine getirmek için akıllıca programlanmış akıllı bir araçtır. Teknolojik gelişmeler ışığında sürekli gelişen robotik biliminin sınırları yoktur. Daha önce yapılan birkaç araştırmadan sonra, ormanlarda yangınla mücadele ve askeri operasyonlar gibi önemli görevleri yerine getirmek için bir robot yapmak tercih edildi. Girilmesi zor yerler, patlayıcıların uzaklaştırılması ve asker ve sivillerden uzak tutulması ve diğer amaçlar ama esas olarak bu iki amaç. Bu robot, bir şeyleri kavramak için iki elle, gözlem için kameralı bir kafayla ve ayaklar yerine dört tekerlekle tasarlandı. Sıcaklık sensörü gibi bazı sensörler tehlike dedektörü olarak eklenmiştir. Tüm parçalar bir cep telefonu uygulaması veya bir uzaktan kumanda çubuğu veya Dizüstü bilgisayar aracılığıyla uzaktan kontrol edilir ve kontrolör ile robot arasındaki bağlantı, sinyalin onlarca kilometre mesafeye gönderilip alınmasını sağlayan bir ZigBee parçasıdır. Performans kolaylığına katkıda bulunan 6 serbestlik derecesinde hareket eden robot üzerinde iki elle yüksek hasar nedeniyle hayat kurtarmaya zarar veren alandan uzağa, Farklı parçaları taşımak için robotla yapılan deneylerden sonra, sonuçlar başarılı oldu ve robotun performansı arttı. kolay, tüm eklemler serbestçe hareket ettiğinden, istenen amaca uygun