Yetişkinlerde özgeciliğin psikolojik sağlamlık üzerindeki yordayıcı rolünün incelenmesi
Investigation of the predictive role of altruism on psychological resilience in adults
- Tez No: 1007253
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İLGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yetişkin bireylerde psikolojik sağlamlık ile özgecilik arasındaki ilişkiyi ve özgecilik düzeyinin psikolojik sağlamlık üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Çalışmada ayrıca bu iki değişkenin çeşitli demografik değişkenler açısından nasıl farklılaştığı da incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemiyle yürütülen çalışma kolayda örnekleme yöntemiyle 390 yetişkinden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile Özgecilik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Analizlerde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, katılımcıların psikolojik sağlamlık düzeylerinin orta düzeyde olduğunu, özgecilik düzeylerinin ise yüksek olduğunu göstermiştir. Diğer bulgulara göre psikolojik sağlamlık düzeylerinin erkeklerde, 41 yaş grubunda, 2 çocuğu olanlarda, çalışanlarda, annesi lise mezunu olanlarda, empati ve dindarlık düzeyi yüksek olanlarda, annesi hoşgörülü-demokratik tutuma sahip olan bireylerde daha yüksek olduğunu, gelir durumu, öğrenim düzeyi, medeni durum, kardeş sayısı, ailede kaçıncı çocuk olma durumu, aile türü, çocukluğun geçtiği yer ve kök aile bölgesine göre anlamlı farklılık bulunmadığını göstermektedir. Özgecilik düzeyleri, kadınlarda, empati ve dindarlık düzeyi yüksek olan bireylerde daha yüksek bulunurken, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, gelir düzeyi, öğrenim durumu, çalışma durumu, anne baba eğitim durumu, kardeş sayısı, ailede kaçıncı çocuk olma durumu, çocuk yetiştirme tutumu, kök aile bölgesi, aile türü, çocukluğun geçtiği yere göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Psikolojik sağlamlık ile özgecilik arasında pozitif yönde ancak düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Özgecilik ve alt boyutları psikolojik sağlamlığı anlamlı düzeyde yordamaktadır. Yakınlık duygusundan kaynaklanan yardım alt boyutu psikolojik sağlamlık üzerinde anlamlı ve negatif yönde bir etkiye sahiptir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between altruism and resilience among adults and to determine the predictive role of altruism on resilience. In addition, the study investigates whether these two variables differ according to various demographic characteristics. The research was conducted using a quantitative research design with a correlational approach. The sample consisted of 390 adults selected through convenience sampling. Data were collected using a Personal Information Form, the Resilience Scale, and the Altruism Scale. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and multiple linear regression analysis were employed to analyze the data. The findings indicated that participants' resilience levels were at a moderate level, while their altruism levels were high. Resilience was found to be higher among males, individuals in the 41 age group, those with two children, employed individuals, individuals whose mothers were high school graduates, those with higher levels of empathy and religiosity, and individuals whose mothers exhibited democratic and tolerant parenting styles. However, resilience did not differ significantly according to income level, education level, marital status, number of siblings, birth order, family type, childhood residence, or family region of origin. Altruism levels were found to be higher among women and individuals with higher levels of empathy and religiosity. No significant differences were observed in altruism levels with respect to age, marital status, number of children, income level, education level, employment status, parents' educational level, number of siblings, birth order, parenting styles, family region of origin, family type, or childhood residence. The results of the correlation analysis revealed a positive but low-level significant relationship between resilience and altruism. Multiple regression analysis showed that altruism and its sub-dimensions significantly predicted resilience. Among the sub-dimensions, only proximity-based helping behavior had a significant and negative effect on resilience