Yetişkinlerde öz-şefkatin yordayıcıları olarak özgecilik ve kişilerarası duygu düzenleme
Altruism and interpersonal emotion regulation as predictors of self-compassion in adults
- Tez No: 821072
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SELDA ÖZ SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın hedefi, yetişkin bireylerin öz-şefkat düzeylerinin, onların kişilerarası duygu düzenleme ve özgecilik düzeyi açısından incelenmesidir. Aynı zamanda araştırmanın değişkenleri ile bazı demografik değişkenler (cinsiyeti, yaşı, ilişki durumu ve sosyo-ekonomik düzey) arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Yapılan bu çalışma, yetişkin bireylerin öz-şefkat düzeylerinin, onların kişilerarası duygu düzenleme ve özgecilik düzeyleri arasındaki ilişkileri saptamaya yönelik gerçekleştirilmiş betimsel bir araştırmadır. Çalışmanın örneklemini, 18-65 yaş aralığındaki 282'si (%66.2) kadın ve 144'ü (%33.8) erkek olmak üzere toplamda 426 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Öz-Duyarlılık Ölçeği”,“Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Özgecilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 24.0 paket programından yararlanılarak t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi ve aşamalı regresyon (stepwise) analizi teknikleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, kişilerarası duygu düzenleme ve özgeciliğin öz-şefkati yordadığı, değişkenler arasında pozitif yönde bir ilişkinin varlığı ortaya konulmuştur. Ayrıca, cinsiyet, ilişki durumu ve sosyo-ekonomik seviyenin bireylerin öz-şefkat, kişilerarası duygu düzenleme ve özgecilik düzeylerinde anlamlı bir farklılığa yol açmadığı ortaya konulurken, öz-şefkat özelinde yaşa göre anlamlı farklılıklara rastlanılmıştır. Özgecilik özelinde yaş ve ilişki durumunun farklılığa neden olabildiği belirlenirken, kişilerarası duygu düzenleme özelinde ise demografik özelliklerin farklılık yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bu bilgiler ışığında bireylerin öz-şefkat düzeylerinde bir değişime yol açabilmek için özgecilik ve kişilerarası duygu düzenleme değişkenlerinden yararlanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of self-compassion in adult individuals in relation to their interpersonal emotion regulation and altruism levels. Additionally, the relationships between these variables and certain demographic variables (gender, age, relationship status and socioeconomic level) were also examined. This study is a descriptive research conducted to determine the relationships between the levels of self-compassion, interpersonal emotion regulation, and altruism in adult individuals. The sample of the study consists of a total of 426 adult individuals, of whom 282 (66.2%) are females and 144 (33.8%) are males, aged between 18 and 65 years. The data collection instruments used in the study include the“Personal Information Form,”“Self-Compassion Scale,”“Interpersonal Emotion Regulation Scale,”and“Altruism Scale.”In the analysis of the data, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Product Moments correlation analysis correlation analysis, and stepwise regression analysis techniques were used with the help of SPSS 24.0 software package. The study found that interpersonal emotion regulation and altruism were positively associated with self-compassion, suggesting that they predicted self-compassion. In addition, it was determined that gender, relationship status and socioeconomic level did not cause a significant difference in the levels of self-compassion, interpersonal emotion regulation and altruism. However, significant differences were found in terms of age, especially with regard to self-compassion. Regarding altruism, it was not found that age and relationship status could cause differences, and demographic characteristics could make a difference in interpersonal emotion regulation. Based on all this information, it is suggested that the variables of altruism and interpersonal emotion regulation may contribute to the change in the self-compassion levels of individuals, but these two variables alone or together will not have a full effect on the shaping of self-compassion.