Optimum interpolation modeling supported by the cumulative semivariogram for spatial-temporal meteorological variables
Zaman-Uzay meteoroloji değişkenleri için toplam yarıvariogram desteği ile en iyi (optimum) modelleme
  1. Tez No: 100727
  2. Yazar: ZEYYAD Z. HABİB
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKAİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ZAMAN-UZAY METEOROLOJİ DEĞİŞKENLERİ İÇİN TOPLAM YARIVARİOGRAM DESTEĞİ İLE EN İYİ (OPTİMUM) MODELLEME ÖZET Bu tezin esas amaçlan, Türkiye üzerinde değişik istasyonlardaki aylık yağış miktarlarının Toplam Yan-Varyogram (TYV) yöntemi ile tesir yarıçaplarının belirlenmesi ve tahminler için ey iyileme (optimum) interpolasyon yönteminin geliştirilerek geçerliliğinin gösterilmesidir. Sınırlı alanlarda en iyileme yönteminin kullamlması için iki boyutlu nesnel (objektif) interpolasyon yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemin işleyişi adım adım verilmiştir. Modelin tasrımı ve parametrelerinin sonuçlara olabilecek hassasiyetlerinin gösterilmesi için birkaç analiz yapılmıştır. Aynı kriterler veri seçimi ve korelasyon yöntemi içinde geçerlidir. Sonunda istatistik esaslı optimum interpolasyon yöntemi ile gelişigüzel meteoroloji istasyonu konumlarında kayıt edilmiş olan aylık yağışların yapay olarak üretilmesi gerçekleştirilmiştir. En iyileme analiz teorisi, yapılan tahminlerin doğruluğunun belirlenmesi için, hata analizi ile alansal tahminlerin harita şeklinde değişimim elde etmeye yarar. Hata alam haritası, özellikle, tahminlerin zayıf kaldığı yerlerin tesbiti, bu hataların azaltılması için gerekli ilave bilgilerin temini ve model işletiminde karşılaşılacak durumlar hakkında kararlar verebilmek için faydalıdır. Tüm analiz ve optimum interpolasyon yaklaşımım da ilgilendiren bir soru ise, düzenli bir grid noktasındaki meteorolojik değişkenin tahminine yarayacak tesir yarıçapının belirlenebilmesi için kaç tane gözleme gerek olduğudur. Bu tezde, meteorolojik değişkenlere etkide bulunabilecek gözlemlerin nasıl hesap edileceğine ait TYV yöntemi önerilmiştir. Bu arada meteoroloji literatüründe kullanılan bütün objektif yöntemler eleştirel bir şekilde gözden geçirilmiştir. Bunlar arasında yeni bir yaklaşım olarak TYV yönteminin yeri belirlenmiştir. Kıyaslamak olarak TYV yönteminin diğerlerine göre daha az zamana ihtiyaç gösterdiği ve hesaplamalarda sadece istasyon konumlan değil, buralarda ölçülen yğış miktarlannın da göz önünde tutulduğu gösterilmiştir. Klasik optimum interpolasyon yöntemindeki sübjektifliklerden bir tanesi meteorolojik değişkenlerin alansal ağırlıklar olarak hesaba katılmasıdır. Bu tezde, 30 yıllık aylık yağış verileri için 52 istasyonda yapılan kayıtlandan yararlanarak, geliştirilen yöntemlerin kullamlması ile haritalar elde edilmiştir. En iyileme interpolasyon yöntemi, etkin bir şekilde tesir yançaplanm bulmaya yarayan TYV tekniği ile beraber ilk defa kullanılmıştır. Aynca tesir yançapı haritalan ile aylık yağış hatalan haritalan da tezde verilmiştir. XIV
Özet (Çeviri)
OPTIMUM INTERPOLATION MODELING SUPPORTED BY THE CUMULATIVE SEMIVARIOGRAM FOR SPATIAL-TEMPORAL METEOROLOGICAL VARIABLES SUMMARY The principal objectives of this thesis were to develop and validate optimum interpolation method for the analysis of monthly precipitation amounts over Turkey by the cumulative semivariogram (CSV) technique for choice of the radius of influence. A two-dimensional optimum interpolation objective analysis scheme has been developed for limited areal analysis of rainfall. The mechanics of the analysis system are illustrated step by step. Several experimental analysis are compared in order to illustrate sensitivity of the analysis scheme to changes in design features and governing parameters. The some special design features, are valid also for the data selection and correlation models. The model is developed for generating statistically optimum interpolation based on irregular distribution of meteorological stations of monthly precipitation observations. The theory of objective analysis provides an analysis of both data field and an associated error field which quantifies the accuracy of the estimates. The error field is particularly useful as a method of indicating additional information which is most valuable (in term of reducing the estimation error), in quantifying uncertainty for assessing the system and in designing management strategies. One question that haunts optimum interpolation and, indeed, all analysis techniques is how many observations should be allowed to influence a given grid point? In this thesis a new technique is discussed that provides selection of influencing observations by the CSV technique. All the existing objective interpolation techniques used in the meteorology literature are reviewed critically, and the CSV based new approach is proposed with contrast to other methodologies. The comparative interpretation indicates that the CSV approach needs less computational time which is more robust and considers not only the station location configurations, but additionally, the meteorological records at these stations. One of the major subjectivism in the classical optimum interpolation methods is that the meteorological records are taken into consideration in the areal weightings. This thesis provides monthly precipitation maps of Turkey based on 30 years data set at 52 meteorology stations, Optimum interpolation technique is used which is coupled with the CSV radius of influence calculations. Additionally, maps of monthly precipitation errors and radius of influence are also presented. Xlll