Nöroloji servisinde 2 haftadan uzun süreli yatan nazogastrik sonda ile beslenen hastaların ve yakınlarının beslenmeye uyumunun değerlendirilmesi ve hastaların nazogastrik sonda ile beslenmeden önceki ve sonraki kan parametrelerindeki değişimler
Evaluation of nutritional adherence of patients hospitalized in a neurology service for longer than two weeks and fed via nasogastric tube, and changes i̇n blood parameters before and after nasogastric tube feeding
  1. Tez No: 1007323
  2. Yazar: HİLAL DOLAPCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı
Özet
GIRIŞ VE AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, nazogastrik yol ile beslenen nöroloji hastalarında beslenme öncesi ve sonrası kan parametrelerindeki değişimleri değerlendirmek ve hasta yakınlarının nazogastrik beslenmeye ilişkin bilgi düzeylerini belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, tanımlayıcı ve prospektif olarak yürütülmüş, hastanede tedavi gören ve nazogastrik yol ile beslenen 41 hasta dâhil edilmiştir. Hastaların nazogastrik yol ile beslenmeden önce ve yaklaşık 14 gün sonraki kan parametreleri kaydedilmiştir. Beslenme öncesi ve sonrası ölçümler arasındaki karşılaştırmalarda bağımlı ve bağımsız iki örneklem t-testleri kullanılmış, normallik dağılımı Kolmogorov–Smirnov testi ile değerlendirilmiştir Hasta yakınlarının bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla anket çalışması uygulanmıştır. BULGULAR: Nazogastrik beslenme öncesi ve sonrası ölçülen kan parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler saptanmış olup; hemoglobin, albümin, total protein, ürik asit, kalsiyum, demir, HDL, total kolesterol ve LDL düzeylerinin azaldığı, buna karşılık CRP, eGFR, B12, ferritin, GGT, AST, ALT ve LDH düzeylerinin arttığı belirlenmiştir. Hastalık varlığına göre yapılan alt grup analizlerinde bazı hastalıklarda değişiklik izlenmezken, bazı parametrede sınırlı sayıda değişiklik görülmüş; hasta yakınlarının anket yanıtlarında ise genel olarak benzer sonuçlar bulunmuştur. SONUÇ: Hasta yakınlarının beslenme sürecine ilişkin bilgi düzeylerinin genel olarak benzer olması, uygulamada standart bir bilgilendirmenin olduğunu göstermektedir. Nazogastrik yol ile beslenen hastalarda bazı kan parametrelerinde anlamlı değişiklikler izlenmiş olmakla birlikte, bu değişikliklerin tümünün beslenmeye bağlanamamıştır. Bu nedenle konunun daha geniş örneklemlerle ele alınması ve ek çalışmalarla desteklenmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The aim of this study was to evaluate changes in blood parameters before and after nasogastric feeding in neurology patients and to assess patients' relatives knowledge levels regarding nasogastric nutrition. MATERIALS AND METHODS: This descriptive and prospective study included 41 hospitalized patients receiving nutrition via the nasogastric route. Blood parameters were recorded before nasogastric feeding and approximately 14 days after initiation. Comparisons between pre- and post-feeding measurements were performed using paired and independent t-tests, and the normality of distributions was assessed using the Kolmogorov–Smirnov test. A questionnaire was administered to patients' relatives to evaluate their level of knowledge regarding nasogastric feeding. RESULTS: Statistically significant changes were observed in blood parameters measured before and after nasogastric feeding; levels of hemoglobin, albumin, total protein, uric acid, calcium, iron, HDL, total cholesterol, and LDL decreased, whereas CRP, eGFR, vitamin B12, ferritin, GGT, AST, ALT, and LDH levels increased. In subgroup analyses based on the presence of comorbidities, no significant changes were detected in some disease groups, while a limited number of parameters showed changes in others. Responses obtained from patient relatives were generally similar CONCLUSION: The similarity in patients' relatives knowledge levels suggests the presence of a standardized information process in nutritional care. Although significant changes were observed in some blood parameters in patients fed via the nasogastric route, not all of these changes could be attributed solely to nutrition. Therefore, further studies with larger sample sizes are recommended.