Bazı Hypericum L. ve Sideritis L. türleri üzerinde farmasötik botanik çalışmalar
Pharmaceutical botanical studies on some Hypericum L. and Sideritis L. species
  1. Tez No: 1007322
  2. Yazar: MERVE HAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PINAR KAFA, PROF. DR. GÜLŞEN AKALIN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
Özet
Hypericum alacamdaglariense H.Duman & E.G.Çakır (HA), H. turcicum Özbek & Hamzaoğlu (HT), Sideritis perfoliata subsp. athoa (Papan. & Kokkini) Baden (SA) ve S. condensata Boiss. & Heldr. (SC)'nın antienflamatuvar ve antioksidan aktiviteleri araştırılmış, bitkilerin uçucu yağ (UY) ve metanol ekstrelerinin (MeOH) kimyasal kompozisyonları, sırasıyla GC-GC/MS ve LC-MS/MS analizleri ile belirlenmiş, Hypericum türleri üzerinde botanik çalışmalar yapılmıştır. H. alacamdaglariense ve H. turcicum'un teşhisinde önemli morfolojik özellikler ile kök, gövde, yaprak anatomik karakterleri ve salgı yapıları ayrıntılı olarak IM ve SEM ile incelenmiş, tespit edilen botanik karakterler fotoğrafları çekilerek açıklanmıştır. GC-GC/MS analizleriyle, bitkilerin uçucu bileşiklerinin, seski- ve monoterpen hidrokarbon ve oksijenli seskiterpen; LC-MS/MS analizleriyle ise bitkilerin fenolik bileşiklerinin fenolik asit, flavonoit ve feniletanoit yapısında olduğu tespit edilmiştir. Antienflamatuvar aktivite çalışmalarında, LPS ile uyarılmış RAW 264.7 fare makrofaj hücre kültürlerinde, ELISA yönteminde NO ve IL-6 seviyelerini sırasıyla en fazla SA-UY (IC50/2) ve HA-MeOH (IC50) düşürmüştür. RT-qPCR çalışmalarında iNOS, IL-6, TNF-α, COX-2 ve PGE2 mRNA ekspresyonunu sırasıyla en fazla, SC-MeOH, HT-MeOH, SA-UY, HA-MeOH ve SA-UY anlamlı şekilde azaltmıştır. COX-1 ve COX-2 tarama kitleriyle enzim inhibisyonları sırasıyla en fazla, SA-MeOH ve SC-MeOH'da görülmüştür. Antioksidan aktivite çalışmalarında, LPS ile uyarılmış RAW 264.7 fare makrofaj hücre kültürlerinde ROS düzeyini en etkili şekilde baskılayan SA-UY olmuştur.
Özet (Çeviri)
Anti-inflammatory and antioxidant activities of Hypericum alacamdaglariense H.Duman & E.G.Çakır (HA), H. turcicum Özbek & Hamzaoğlu (HT), Sideritis perfoliata subsp. athoa (Papan. & Kokkini) Baden (SA), and S. condensata Boiss. & Heldr. (SC) were investigated. The chemical compositions of the essential oils (EO) and methanolic extracts (MeOH) of the plants were determined by GC-GC/MS and LC-MS/MS analyses, respectively, and botanical studies were conducted on the Hypericum species. Diagnostic morphological characteristics of H. alacamdaglariense and H. turcicum, along with their root, stem, and leaf anatomical features and secretory structures, were examined in detail under LM and SEM. Botanical characteristics were photographed. GC-GC/MS analyses revealed that the volatile constituents of the plants consisted of sesqui- and monoterpene hydrocarbons and oxygenated sesquiterpenes, while LC-MS/MS analyses showed that the phenolic compounds were mainly composed of phenolic acids, flavonoids, and phenylethanoid derivatives. In LPS-stimulated RAW 264.7 murine macrophages, ELISA assays showed that NO and IL-6 levels were most effectively reduced by SA-EO (IC50/2) and HA-MeOH (IC50), respectively. In RT-qPCR analyses, the mRNA expression levels of iNOS, IL-6, TNF-α, COX-2, and PGE₂ were significantly reduced most effectively by SC-MeOH, HT-MeOH, SA-EO, HA-MeOH, and SA-EO, respectively. COX-1 and COX-2 inhibition assays demonstrated the strongest inhibitory activities for SA-MeOH and SC-MeOH. In antioxidant assays, SA-EO most effectively suppressed intracellular ROS production.