Kifoz hastalarında ameliyat öncesi solunum fonksiyon testi ile ameliyat sonrası uzun dönem solunum fonksiyon testlerinin karşılaştırılması
Comparison of preoperative respiratory function tests and long-term postoperative respiratory function tests in kyphosis patients
- Tez No: 1007327
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EZİRMİK, DOÇ. DR. SİNAN YILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Hiperkifoz deformiteli hastalarda cerrahi tedavinin uzun dönem solunum fonksiyonlarına etkisinin araştırılması Gereç ve Yöntemler: 2016-2019 yılları arasında kliniğimizde kifoz nedeniyle posterior füzyon cerrahisi uygulanan 25 hastanın operasyon öncesi ve sonrası röntgen filmlerine bakılarak cobb değerleri ölçüldü. Hastaların ameliyattan önce bodypletismografi yöntemi tespit edilen solunum fonksiyonları ve akciğer kapasiteleri kayıt altına alındı. Hastaların ameliyattan ortalama 7 yıl sonra yine bodypletismografi yöntemi ile solunum parametreleri kayıt altına alınarak karşılaştırma yapıldı. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası akciğer hacim ve pulmoner fonksiyonları analiz edildi. Sonuç: Kifoz deformitesi için yapılan cerrahi müdahale sonrası hastalarımızın torakal eğriliklerinde ortalama 30° derece düzeltme sağlandı. Deformitenin yaşla birlikte negatif korelasyon gösterip , genç hastalarda daha yüksek oranda düzelme sağlandı. Kifoz hastalarında posterior füzyon cerrahisi sonrası hastaların total akciğer kapasitesi, zorlu vital kapasitesi, rezidüel volümde anlamlı artışlar görüldü. FEV1 değerinde anlamlı değişiklik olmamasına rağmen hastaların FEV1/FVC oranında anlamlı düşüş görüldü. Tepe akım hızı ve FEF50 de değişim olmamasına rağmen hastaların FEF25 değerlerinde düşüş, FEF75 değerlerinde yükseliş olduğu görüldü. Omurganın sagital deformitesi sonucu torakal boşluktaki büzülmenin ve bu anatomik değişimin solunum kaslarını etkilediği anlaşıldı. Akciğerlerin kifoz deformitesi sebebi ile hem hacim olarak hem de fonksiyonel olarak etkilendiği görüldü. Hastaların cerrahi sonrası uzun dönem takiplerinde akciğer kapasitelerinde artış olduğu, küçük hava yollarını daha etkin kullanıldığı, daha güçlü efor gösterdikleri görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the effects of surgical treatment on long-term respiratory function in patients with hyperkyphosis deformity. Material and Methods: Between 2016 and 2019, we measured the cobb values of 25 patients who underwent posterior fusion surgery for kyphosis at our clinic by examining their preoperative and postoperative X-rays. The patients' respiratory functions and lung capacities, determined using body plethysmography before surgery, were recorded. A comparison was made between the patients' respiratory parameters, recorded using body plethysmography, an average of 7 years after surgery. Preoperative and postoperative lung volumes and pulmonary function were analyzed. Conclusions: Following surgical intervention for kyphosis deformity, our patients achieved an average correction of 30° in their thoracic curvature. The deformity showed a negative correlation with age, with a higher rate of correction in younger patients. After posterior fusion surgery in kyphosis patients, significant increases were observed in total lung capacity, forced vital capacity, and residual volume. Although there was no significant change in FEV1, a significant decrease was observed in the FEV1/FVC ratio. While peak airflow velocity and FEF50 remained unchanged, a decrease in FEF25 and an increase in FEF75 were observed. It was understood that the sagittal deformity of the spine caused compression in the thoracic cavity, and this anatomical change affected the respiratory muscles. The lungs were affected both in terms of volume and function due to the kyphosis deformity. Long-term follow-up after surgery showed an increase in lung capacity, more efficient use of small airways, and greater exertion in the patients.