Investigating mathematics teachers' noticing during collaborative mathematical argumentation analysis on quadrilaterals
Matematik öğretmenlerinin dörtgenler üzerine işbirlikli matematiksel argümantasyon analiziesnasında fark etmelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 1007346
  2. Yazar: EMİNE ÇATMAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, dörtgenler bağlamında öğrencilerin matematiksel argümanlarını anlık fark etmelerini desteklemeyi amaçlayan, tasarlanmış bir öğrenme ortamının temel bir bileşeni olan matematiksel argümantasyonun işbirlikli analizi sürecinde matematik öğretmenlerinin kolektif fark etmelerini incelemektir. Öğrenme ortamı, sınıf içinde matematiksel argümantasyonun desteklenmesini ve bu argümantasyonun Toulmin'in argümantasyon modeli kullanılarak işbirlikli biçimde analiz edilmesini içermektedir. Öğrenme ortamının kuramsal tasarımı ve öngörülen öğrenme mekanizmaları bir varsayım haritası aracılığıyla ortaya konulmuştur. Bu nitel durum çalışması, 2021–2022 akademik yılının bahar döneminde yürütülen bir eğitsel tasarım araştırmasının parçasıdır. Çalışmanın katılımcılarını ortaokul düzeyinde görev yapan üç gönüllü matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada, işbirlikli argümantasyon analizi oturumlarının ve bu oturumlara ilişkin argümantasyon şemalarının video kayıtları, sınıf içi uygulamaların video kayıtları, öğretmenler tarafından kaydedilen videolar ve bunlar üzerine yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler; öğretmenlerin başlangıç ve revize edilmiş ders planları olmak üzere çoklu veri kaynakları kullanılmıştır. Veriler, öğretmenlerin işbirlikli argümantasyon analizi sürecinde neyi ve nasıl fark ettiklerini, ayrıca sınıflarında matematiksel argümantasyonu desteklemeye yönelik aldıkları öğretimsel kararların niteliğini incelemek amacıyla nitel analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin işbirlikli matematiksel argümantasyon analizi oturumları sırasında hem matematiksel argümantasyon süreçlerine hem de dörtgenlere özgü matematiksel argümanlara ilişkin çıkarımlarda bulunduklarını göstermektedir. Bu yorumların argüman bileşenlerinin belirlenmesine, bu bileşenlerin ya da argümantasyon sürecinin bir bütün olarak sorgulanmasına dayandığı görülmüştür. Bulgular, sınıf içi argümantasyonun işbirlikli analizinin belirli bir matematiksel içerik alanında öğretmenlerin matematiksel argümanlar ve argümantasyonun temel özelliklerine yönelik kolektif fark etmelerini nasıl desteklediğini ortaya koymakta ve varsayım haritasının belirli bileşenlerinin öğretmenlerin anlık fark etmelerini ve öğretimsel uygulamalarını nasıl şekillendirebileceğine ilişkin örnekler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine mathematics teachers' collective noticing during collaborative analysis of mathematical argumentation, a core component of a designed learning environment to support teachers' in-the-moment noticing of students' mathematical arguments in the context of quadrilaterals. The learning environment involves fostering mathematical argumentation in the classroom and its collaborative analysis using Toulmin's model of argumentation. Its theoretical design and anticipated learning mechanisms are articulated through a conjecture map. This qualitative case study is situated within an educational design research implemented in the spring semester of the 2021-2022 academic year. The participants were three volunteer middle school mathematics teachers. Multiple data sources included video recordings of the collaborative argumentation analysis sessions and associated argumentation schemas; video recordings of the classroom implementations; teacher-captured videos with follow-up interviews; and teachers' initial and revised lesson plans. Qualitative methods were used to analyze what and how teachers notice during collaborative argumentation analysis, as well as the nature of their instructional decisions. Findings indicate that the teachers made both content and argumentation-related inferences during the collaborative mathematical argumentation analysis sessions. These interpretations were grounded in identifying the argument components, questioning them, or the argumentation process as a whole. These findings highlight how collaborative analysis of classroom argumentation supports teachers' collective noticing of key features of mathematical arguments and argumentation within a specific mathematical content domain, while also providing illustrative examples of how specific elements of the conjecture map may work in practice to inform and shape teachers' in-the-moment noticing and instructional practices.