Gönül Dağı dizisinin Sivrihisar ilçesi üzerindeki sosyal, kültürel ve ekonomiketkileri
The social, cultural and economic impacts of the tv series Gönül Dağı on the Si̇vri̇hi̇sar district
  1. Tez No: 1007347
  2. Yazar: ALİ FUAT DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURAK KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kitle iletişim araçlarının gelişimi, bireyler ve toplumlar üzerinde belli etkiler yaratmıştır. Kitle iletişim araçları, dünyaya açılmayı, haberleşmeyi ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olmayı mümkün kılmıştır. Bu tezin amacı, kitle iletişim araçlarının ve televizyonun, Sivrihisar ilçesi üzerindeki etkisini anlamaktır. Sivrihisar ilçesinde çekilen Gönül Dağı dizisi, ilçede sosyal hareketliliği ve ekonomik gelişmeleri artırmıştır. Dizi, gerçekliği dönüştürme gücüne sahip olmuş; toplumsal belleği ve mekânsal anlamı yeniden şekillendirmiştir. Dizi tema olarak, yardımlaşmayı, dayanışmayı, saygıyı ve sevgiyi içinde barındıran Anadolu kültürünü işlemiştir. Tez, nitel araştırma yöntemini benimsemiştir. Örneklem seçiminde amaçlı örneklem tekniği kullanılmıştır. Farklı meslek gruplarından Sivrihisar'da yaşamış ve yaşayan 12'si erkek, 8'i kadın olmak üzere toplam 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş; ayrıca ilçede gözlem yapılmıştır. Katılımcılar, Sivrihisar'ın köklü bir tarihe ve kültüre sahip olduğu vurgulamıştır. Ancak köklü tarihine ve kültürüne rağmen, diziden önce ilçede sosyal ve turistik hareketlilik sınırlı kalmıştır. Dizinin ardından ise, Sivrihisar popüler bir mekân haline gelmiştir. Bu tez, kitle iletişim araçlarının yalnızca eğlence sunmadığını; mekânsal anlamı dönüştürdüğünü, toplumsal bellekte yeni biçimler yarattığını ve yerel yaşamda sosyal-ekonomik hareketliliği artırdığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, literatüre sosyolojik açıdan somut bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of mass media has had certain effects on individuals and societies. Mass media has made it possible to open up to the world, communicate, and stay informed about global developments. The aim of this thesis is to understand the impact of mass media and television on the Sivrihisar district. The TV series“Gönül Dağı,”filmed in the Sivrihisar district, increased social mobility and economic development in the district. The series had the power to transform reality; it reshaped social memory and spatial meaning. The series dealt with Anatolian culture, encompassing mutual assistance, solidarity, respect, and love, as its theme. This thesis adopts a qualitative research method. Purposive sampling technique was used in sample selection. Semi-structured interviews were conducted with a total of 20 participants (12 men and 8 women) from different professional groups who lived or were living in Sivrihisar; observations were also made in the district. Participants emphasized that Sivrihisar has a deep-rooted history and culture. However, despite its rich history and culture, social and tourist activity in the district remained limited before the series. Following the series, Sivrihisar became a popular destination. This thesis demonstrates that mass media not only provides entertainment but also transforms spatial meaning, creates new forms in social memory, and increases socio-economic mobility in local life. In this context, it provides a concrete sociological contribution to the literature.