Mûsikîşinas Celal Çiriş'in hayatı ve eserleri
The life and works of musician Celal Çi̇ri̇ş
- Tez No: 1007348
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bibliography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Derleme faaliyetleri, bir müzik eserinin yazılı hâle getirilmesini sağlayarak icra edildiği dönemin müzik anlayışını, değer yargılarını ve kültürel kodlarını gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlar. Bu yönüyle derleme çalışmaları, müzik kültürünün sürekliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Türk mûsikîsinde derleme faaliyetleri, XX. yüzyılın başlarında Osmanlı Devleti bünyesinde kurulan Darülelhan ile sistematik bir nitelik kazanmış; günümüze kadar çeşitli kurumlar ve bireysel çalışmalarla sürdürülmüştür. Bu tez çalışması, Şanlıurfa dinî mûsikîsine çok sayıda eser kazandıran; güftekâr, bestekâr, hânende, sâzende ve hattat kimliğiyle tanınan Celal Çiriş'in hayatını ve eserlerini inceleyen bir derleme niteliği taşımaktadır. Çalışmanın temel amacı, Çiriş'in Türk dinî mûsikîsine olan katkılarını tespit etmek, hayatını ve eserlerini kayıt altına alarak müzik hafızamıza kazandırmaktır. Eserlerindeki kendine özgü melodik yapı, güfte ve usûle verdiği önem ile meşk usulüne dayalı öğretme anlayışı, tezde özellikle vurgulanan unsurlar arasındadır. Celal Çiriş'in öne çıkan özelliklerinden biri de mevlidhânlığıdır. Bu alanda kendisini yetiştirmiş; Şanlıurfa'da ve bölgede Urfa Mevlid geleneğinin sürdürülmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Bu bağlamda çalışmada Urfa Mevlid geleneği, geçmişten günümüze usûl ve üslup açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compilation activities aim to preserve musical works in written form, thereby transmitting the musical understanding, value systems, and cultural codes of the period in which they were performed to future generations. In this respect, compilation studies are of great importance for the continuity of musical culture. In Turkish music, compilation activities gained a systematic character at the beginning of the twentieth century with the establishment of Darülelhan within the Ottoman State and have continued to the present day through various institutions and individual efforts. This master's thesis is a compilation study that examines the life and works of Celal Çiriş, who contributed numerous compositions to Şanlıurfa's religious music tradition and is known as a lyricist, composer, vocalist, instrumentalist, and calligrapher. The main aim of the study is to identify Çiriş's contributions to Turkish religious music and to record his life and works in order to incorporate them into the collective musical memory. Among the elements particularly emphasized in the thesis are the distinctive melodic structure of his works, the importance he attached to lyrics and rhythmic cycles (usûl), and his teaching approach based on the meşk tradition. One of Celal Çiriş's prominent characteristics is his role as a mevlid reciter. He trained himself extensively in this field and played a significant role in sustaining the Urfa Mevlid tradition in Şanlıurfa and the surrounding region. In this context, the Urfa Mevlid tradition is evaluated in terms of form and style from past to present.