Türk din musikisinde formlar
Forms of Turkish religious music
- Tez No: 74847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ KALANDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk Din Musikisi içerisinde yer alan Tasavvuf Musikisinin formlarından, İlahi, Şuğul, Tevşih, Durak, Nefes ^e Mersiye formlarını genel bir değerlendirmeye tabi tuttuk. Çalışmamıza ilk önce Türk Musikisinden genel olarak bahsettik. Ardından Türk Din Musikisini^ bölümlerini ele aldık. Burada Cami musikisini işlerken Cami musikisini iki başlıkla inceledik, a) Bestesiz Cami Musikisi Formları, b) Besteli Cami Musikisi Formları. Sonra Tasavvuf Musikisi Formları arasında yer alan ana konumuza dahil edemediğimiz Mevlevi Ayini, İsm-i Celal, Savt formlarını kısa da olsa açıkladık. Ardından I. Bölüme geçtik. Burada İlahi'yi, Şuğul'u, Tevşih'i, Durak'ı, Nefes'i ve Mersiye'yi terim olarak ele aldık. Sonra güfteleri ve işledikleri konulan anlatıp birbirinden ayrılan noktalarını ve okundukları zaman ve mekanları izah ettik. Nefesleri özellikle Bektaşi tarikatı içerisinde ele alıp değerlendirdik. Son olarak bu -formların oluşmasına katkıda bulunan güfte ve beste yazarlarını anlattık. Çalışmamızın sonuna bu formların seçilmiş güzel örneklerini koyarak bu çalışmayı tamamladık. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work we evoluted the forms of the religious order of music which take place in Turkish religious music, the forms of Hymn, Şuğul, Tevşih, Hault, Breath and Elegy. At first we generally mentianed about music. Then, we dealt with the ports of music. Here, while lecturing Music of Mosque we examine it in two titles. a) The forms of music of mosque without Tune b) The forms of music of mosque with Tune Then, even if in a short way we explained the forms of the rite of Mevlevi, İsm-i Celal, saut which takes place in the forms of the religious order of music but we can not insert it. Then, we passed to the first part. Here, we dealt with Hymn, Şuğul, Tevşih, Hault, Breath and Elegy as a term. Then, we explained the texts for music and the sublets they examined, the point they seperates from themselves and the time and place they were read. We specially evoluated breath in the religious order of Bektaşi. Lastcy we explained the writers of text for music and tune who support the accusence of this form. We completed our work by placing the examples which were elected. 77