Bir diş hekimliği fakültesinde demografik profilin ve 10 yıllık odontojenik kist ve tümörlerin sıklığının retrospektif analizi
Retrospective analysis of the demographic profile and the frequency of odontogenic cysts and tumors over a 10-year period in a faculty of dentistry
- Tez No: 1007359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK MENZİLETOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Çenelerde görülen kemik içi lezyonlar, klinik ve histopatolojik özellikleri bakımından heterojen bir yapı sergileyen, benign ya da malign karakterde olabilen kistik ve tümöral oluşumlardır. Bu lezyonlar, çiğneme fonksiyonu, konuşma ve estetik üzerinde olumsuz etkilere yol açarak hastaların yaşam kalitesini belirgin şekilde düşürebilmektedir. Olası komplikasyonların önlenmesi açısından erken tanı büyük önem taşımakta olup, doğru tanı ve etkin tedavi süreci klinik, radyolojik ve histopatolojik bulguların birlikte değerlendirilmesini gerektirmektedir. Ayrıca odontojenik kist ve tümörlerin demografik dağılımının coğrafi ve etnik farklılıklara göre değişkenlik gösterebildiği bildirilmektedir. Bu nedenle, farklı popülasyonlara ait verilerin analiz edilmesi literatür açısından önem arz etmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahisi Kliniği'nde 2015–2025 yılları arasında intraosseöz lezyonlar nedeniyle biyopsi alınmış ve histopatolojik olarak tanısı konulmuş odontojenik kist ve tümör vakaları retrospektif olarak incelenmiştir. Olgular; yaş, cinsiyet, lezyon tipi ve anatomik lokalizasyon açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel analizlerle incelenerek lezyonların prevalansı ve demografik dağılımları ortaya konulmuştur. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olgular incelendiğinde, odontojenik kistlerin odontojenik tümörlere kıyasla daha yüksek oranda görüldüğü saptanmıştır. Lezyonların yaş gruplarına göre dağılımında belirli dekatlarda yoğunlaşma gözlenirken, cinsiyet açısından kist ve tümörler arasında farklı dağılım paternleri tespit edilmiştir. Anatomik lokalizasyon değerlendirmesinde ise lezyonların büyük çoğunluğunun mandibula posterior bölgede yer aldığı belirlenmiştir. Bulgular, literatürde bildirilen birçok çalışma ile benzerlik göstermekle birlikte, bölgesel farklılıklar da ortaya koymuştur. Sonuç: Bu çalışma, Türk popülasyonunda odontojenik kist ve tümörlerin prevalansı ile demografik ve anatomik dağılımlarına ilişkin güncel ve kapsamlı veriler sunmaktadır. Elde edilen bulgular, DSÖ'nün 2022 sınıflandırması ile genel olarak uyumlu olmakla birlikte, bölgesel hasta profiline bağlı bazı farklılıkların varlığını da göstermektedir. Çalışmamızın sonuçlarının, gelecekte yapılacak çok merkezli ve epidemiyolojik araştırmalar için referans niteliğinde olacağı ve klinik karar süreçlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intraosseous lesions of the jaws comprise a heterogeneous group of cystic and tumoral entities that may exhibit benign or malignant behavior and demonstrate diverse clinical and histopathological characteristics. These lesions can adversely affect mastication, speech, and facial esthetics, leading to a significant reduction in patients' quality of life. Early diagnosis is therefore crucial to prevent potential complications, and accurate evaluation requires the integrated assessment of clinical, radiological, and histopathological findings. Furthermore, the prevalence and demographic distribution of odontogenic cysts and tumors may vary according to geographic region and ethnic background. Consequently, population-based studies are essential to provide reliable epidemiological data. Materials and Methods: In this retrospective study, cases diagnosed histopathologically as odontogenic cysts and tumors following biopsy procedures performed at the Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Necmettin Erbakan University Faculty of Dentistry, between 2015 and 2025 were evaluated. The cases were analyzed with respect to age, sex, lesion type, and anatomical localization. Statistical analyses were conducted to determine the prevalence and demographic distribution of the lesions. Results: The analysis revealed that odontogenic cysts were more prevalent than odontogenic tumors. A distinct distribution pattern was observed across different age groups, with certain decades showing a higher frequency of lesions. Gender-based evaluation demonstrated varying distribution patterns between cystic and tumoral lesions. Anatomical localization analysis indicated that the majority of lesions were located in the posterior region of the mandible. While the findings were largely consistent with previously published studies, certain regional differences were also identified. Conclusion: This study provides up-to-date and comprehensive data regarding the prevalence and demographic as well as anatomical distribution of odontogenic cysts and tumors within the Turkish population. Although the findings are generally consistent with the 2022 World Health Organization classification, some variations attributable to regional patient characteristics were observed. The results of this study are expected to contribute valuable reference data for future multicenter and epidemiological investigations and to support clinical decision-making processes.