Nervus Suprascapularis'in varyasyonları ve komşuluk ilişkileri
Variations and relationships of the Suprascapular Nerve
- Tez No: 455749
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaçlar: Nervus suprascapularis, en sık incisura scapulae ve incisura spinoglenoidale?de sıkışır. Çalışmanın amacı, hem n. suprascapularis?in, hem de bu sıkışmaya neden olabilecek oluşumların incelenmesidir. Gereç ve yöntemler: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı?na ait 26 fikse kadavrada toplam 50 taraf (25 sağ ve 25 sol) üzerinde çalışıldı. Çıkışından itibaren n. suprascapularis ve dalları, ligamentum transversum scapulae superius, bu ligamentin üstünden ve altından geçen nörovasküler yapılar ve ligamentum spinoglenoidale incelenirken, 50 kuru scapulae?de ise incisura scapulae ve incisura supraglenoidale incelendi. Bulgular: Ligamentum transversum scapulae superius 2 farklı morfolojik tipe sahipti. Arteria, vena ve n. suprascapularis farklı kombinasyonlarla bu ligamentin üstünden ya da altından geçiyordu. N. suprascapularis?in hiç kutanöz dalı yoktu. Tüm olgularda, n. suprascapularis m. supraspinatus ve m. infraspinatus?a giden motor dallara ve 41 tarafta artiküler dala sahipti. Ligamentum spinoglenoidale 31 tarafta septum, 19 tarafta ligament yapısındaydı. 6 farklı tip incisura scapulae saptandı. Incisura scapulae?nin üst genişlik ortalaması 11.82±6.34 mm, orta genişlik ortalaması 8.84±2.92 mm ve derinlik ölçüm ortalaması 7.58±2.55 mm olarak kaydedildi. Incisura spinoglenoidale?nin genişlik ortalaması 17.17±2.17 mm ve derinlik ortalaması 17.45±2.03 mm olarak kaydedildi. Incisura spinoglenoidale?nin BT ile saptanan genişlik ortalaması 16.99±1.88 mm, derinlik ortalaması 17.73±2 mm ve alan ortalaması 282.04±55.27 mm² olarak saptandı. Sonuçlar: N. suprascapularis?in sıkışma sendromunun cerrahi tedavisinde, özellikle en sık sıkıştığı iki çentik, sinirin trasesi ve dalları ile ilgili sunduğumuz verilerin yol gösterici olacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: Entrapment of the suprascapular nerve occurs at the scapular and spinoglenoid notches. We aimed to investigate the suprascapular nerve and anatomic structures that might lead to its entrapment. Materials and methods: Fifty sides (25 right and 25 left) of 26 embalmed cadavers were studied at Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine Department of Anatomy. The course and branches of suprascapular nerve, superior transverse scapular ligament, relation of neurovascular structures to this ligament and spinoglenoid ligament were evaluated. Scapular and spinoglenoid notches were investigated on 50 dry scapulae. Results: Superior transverse scapular ligament had two different types. Suprascapular neurovascular bundle passed in various combinations regarding their position to this ligament. Motor branches to supraspinatus and infraspinatus muscles were observed in all cases, articular branches were observed in 41 cases. Cutaneous branches were not observed in any cases. Spinoglenoid ligament was septum-like on 31 sides and ligamentous on 19 sides. Scapular notch was classified in 6 types. The average upper width, mid width and depth was measured as; 11.82±6.34 mm, 8.84±2.92 mm and 7.58±2.55 mm, respectively. The average width and depth of spinoglenoid notch was measured as 17.17±2.17 mm and 17.45±2.03 mm with a digital caliper and 16.99±1.88 mm and 17.73±2 mm on CT images, respectively. The average area of the spinoglenoid notch was 282.04±55.27 mm2 on CT images. Conclusions: We belive that the data aquired from this study regarding the course, branches and the most common sites of entrapment of the suprascapular nerve may be helpfull in entrapment surgery.