8.sınıf öğrencilerinin sayı duyusu performansı ile matematiksel düşünme becerisi arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
A study on the relationship between number sense performance and mathematical thinking skills of 8th grade students
  1. Tez No: 1007417
  2. Yazar: PERİHAN DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 8. Sınıf öğrencilerinin sayı duyusu performansı ile matematiksel düşünme aşamaları arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi hedeflemektedir. Bu araştırmada ilişkisel araştırma yöntemlerinden keşfedici korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Adıyaman il merkezindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 137 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Örneklem seçiminde, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği tercih edilmiştir. Nicel veri toplama araçları olarak Birgin ve Peker (2019) tarafından geliştirilen“Sayı Duyusu Testi”ile Keskin, Akbaba Dağ ve Altun (2013) tarafından hazırlanan“Matematiksel Düşünme Aşamalarını Belirleme Çalışma Yaprağı”kullanılmıştır. Ayrıca akademik başarı düzeyleri, ebeveyn eğitim durumu, cinsiyet gibi farklı demografik değişkenlerin matematiksel düşünme aşamaları ve sayı duyusu performansı üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Sayı duyusu performansı ve matematiksel düşünme aşamalarından elde edilen verilerin normallikleri ortalama, mod, medyan, standart sapma, çarpıklık ve basıklık gibi değerler yardımıyla incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda sayı duyusu performansı ile matematiksel düşünme aşamaları arasında pozitif yönde anlamlı ve güçlü bir ilişki olduğu ve bilişsel süreçlerde birbirlerini destekledikleri görülmektedir. Dikkat çeken diğer bir analiz sonucu ise anne eğitim durumunun öğrencinin sayı duyusu performansı üzerine etkisidir. İlkokul ve ortaokul mezunu annelerin çocuklarının sayı duyusu performans puanlarının, üniversite mezunu annelerin çocuklarının puanlarından daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Yılsonu puanı değişkeninde ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmektedir. Not ortalaması yüksek olan öğrencilerin sayı duyusu performans puanları, not ortalaması daha düşük olan öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir. Cinsiyet değişkeninde hem sayı duyusu hem de matematiksel düşünme açısından erkekler ile kızlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bulgular, sayı duyusunun, matematiksel düşünme gelişiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Dolayısıyla öğrencilerin, yalnızca doğru sonuca ulaşmayı değil, çözüm sürecinde farklı stratejiler denemeyi de önemsemeleri teşvik edilmelidir. Kendi düşünme süreçlerinin farkına varmalarını sağlayacak etkinlikler (örneğin akıl yürütme açıklamaları, grup tartışmaları) sayı duyusu ve matematiksel düşünmeyi geliştirebilir. Ayrıca ailelerin, özellikle de annelerin eğitim düzeyinin öğrencilerin sayı duyusu performansı üzerinde etkili olduğu göz önüne alındığında, ebeveynlerin çocuklarının matematik öğrenme süreçlerine daha aktif şekilde katılması teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between number sense performance and mathematical thinking stages of 8th-grade students. An exploratory correlational research method, one of the relational research methods, was used in this research. The study sample consisted of 137 eighth-grade students studying at a public middle school in the Adıyaman province center who volunteered to participate in the study. A maximum variation sampling technique, a purposive sampling method, was used in sample selection. The“Number Sense Test”developed by Birgin and Peker (2019) and the“Mathematical Thinking Stages Determination Worksheet”prepared by Keskin, Akbaba Dağ and Altun (2013) were used as quantitative data collection tools. Additionally, the effects of various demographic variables, such as academic achievement levels, parental education level, and gender, on the stages of mathematical thinking and number sense performance were also examined. The normality of the data obtained from number sense performance and mathematical thinking stages was examined using values such as mean, mode, median, standard deviation, skewness, and kurtosis. The analysis revealed a positive, significant, and strong relationship between number sense performance and mathematical thinking stages, and that they support each other in cognitive processes. Another noteworthy analysis found that maternal education level impacts students' number sense performance. It was found that the number sense performance scores of children of mothers who graduated from primary and secondary school were lower than those of children of mothers who graduated from university. A statistically significant difference was observed between the groups in the year-end score variable. Students with higher GPAs had statistically significantly higher number sense performance scores than students with lower GPAs. No statistically significant difference was found between boys and girls in terms of either number sense or mathematical thinking in the gender variable. The findings indicate that number sense plays a significant role in the development of mathematical thinking. Therefore, students should be encouraged to prioritize not only reaching the correct solution but also trying different strategies in the solution process. Activities that foster awareness of their own thinking processes (e.g., reasoning explanations, group discussions) can improve number sense and mathematical thinking. Furthermore, given that the educational level of families, especially mothers, has an impact on students' number sense performance, parents should be encouraged to be more actively involved in their children's mathematics learning.