İç mimari ihtiyaçların mimari kabuğun oluşumuna etkileri ve ilkfer binasında bu durumun irdelenmesi
The effects of interior architectural requirements on the formation of the architectural envelope and an examination of this situation in the i̇lkfer building
- Tez No: 1007419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONURCAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Mimarlık, Interior Design and Decoration, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel sorunsalı, iç mekândan kaynaklanan ve çözüm bekleyen farklı beklentilerin mekânsal oluşumunun, yapı kabuğuna etkileridir. Mekânsal ihti-yaçlar ve kullanım beklentileriyle uyumlu bir şekilde yapı kabuğunun biçimlenebilece-ği fikri, bu yaklaşımla tasarlanıp inşa edilmiş bir yapı örneğinde incelenmiştir. Farklı sosyal beklentilerin uygun mekân çözümlemeleriyle ilişkilendirilmesinin ve bu çözüm-lemelerin etkilerinin, fiziksel olarak bu doğrultuda inşa edilen yapıda karşılık bulduğu gösterilmiştir. Yöntem olarak literatür taraması ile konuya dair içsel dinamikler ince-lenmiş; fiziksel mekânın değerlendirilmesi ise yapının inşaatının başlangıcından ta-mamlanmasına dek yerinde gözlem ve belgeleme yoluyla gerçekleştirilmiştir. İncele-me, tamamen mekânsal bir ihtiyacın sonucu ortaya çıkan ve bu gereksinimi karşılamak üzere pek çok mimari, yapısal ve coğrafi güçlüğün aşılarak inşa edilmiş, günümüzde işlevsel durumda olan bir bina üzerinde yürütülmüştür. Elde edilen bulgular, iç mekân odaklı bir tasarım yaklaşımının yapı kabuğunu şekillendirebildiğini ortaya koymakta-dır. Ayrıca, normalde kabuğun etkisi altında gelişmesi beklenen iç mekân olgusunun tersine çevrilerek, dış etkilere bağımlı kalmaksızın iç mekân yönelimli bir kabuk for-munun oluşturulabildiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile iç mekân tasarım kararlarının mimari kütlenin oluşumuna etkileri ve farklı mühendislik disiplinleriyle eşgüdümlü tasarım süreçleri değerlendirilmiş; sonuçta sorunsuz çalışan, doğru kurgulanmış bir yapının ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main problem addressed in this study is the impact of spatial formations arising from various interior expectations—each demanding specific solutions—on the architectural envelope. The idea that the building envelope can be shaped in har-mony with spatial needs and functional expectations has been examined through a structure designed and constructed with this very approach. It has been demonstrat-ed that the relationship between diverse social expectations and appropriate spatial configurations, along with their effects, finds a tangible counterpart in a building physically realized according to these principles. As a method, a literature review was conducted to investigate the internal dy-namics of the subject, while the evaluation of the physical environment was carried out through on-site observation and documentation from the beginning of construc-tion to its completion. The case study was conducted on a building that emerged en-tirely as a result of a spatial necessity—overcoming various architectural, structural, and geographical challenges—and that remains functional today. The findings reveal that an interior-oriented design approach can effectively shape the architectural envelope. Furthermore, it has been observed that, contrary to the conventional expectation where the interior evolves under the influence of the envelope, it is possible to generate an envelope form guided primarily by the interior, independent of external factors. This study evaluates how interior design decisions influence the formation of architectural mass and how coordinated design processes involving different engineering disciplines can lead to a well-conceived, efficiently functioning architectural outcome.