3d yazıcı ile hema-trıs-pla kontak lenslerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterisation of hema- tris-pla contact lenses with 3d printer
  1. Tez No: 1007443
  2. Yazar: BETÜL TARAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kontakt lenslerde optik geçirgenlik, oksijen geçirgenliği, su tutma, yüzey ıslanabilirliği ve mekanik dayanım, biyouyumluluk gibi temel özelliklerin geliştirilmesi amacıyla HEMA esaslı, PLA ve farklı oranlarda TRIS katkılı kontakt lensler DLP tipi 3D yazıcı ile üretilmiştir. Çalışmanın yeniliği, HEMA-PLA-TRIS kompozisyonlarının 3D baskı ile kontakt lens formunda hazırlanması ve bu lenslerin yapısal, optik, biyolojik, termal, yüzey ve mekanik özelliklerinin birlikte değerlendirilmesidir. Bulgulara göre yüzey pürüzlülüğü HEMA'da 1,029 µm iken HPT20'de 1,449 µm'ye yükselmiş; temas açısı HP numunesinde 66,88° ile artarken, yüksek TRIS oranında HPT20'de 52,21°'ye düşmüştür. Oksijen geçirgenliği HEMA'da 225,2 cm³/m²·s iken HPT20'de 33,2 cm³/m²·s'ye azalmıştır. Su alma kapasitesi 1 hafta sonunda HEMA'da %46,70, HPT20'de %21,23 olarak bulunmuştur. Tg değeri HEMA'da 14 °C'den HPT20'de 36 °C'ye yükselmiş; görünür bölgede tüm numuneler %90'ın üzerinde optik geçirgenlik göstermiştir. Mekanik testlerde kuru ortamda en yüksek çekme gerilmesi HPT20'de 42,55 MPa, ıslak ortamda ise HPT15'te 13,41 MPa olarak belirlenmiştir. Sitotoksisite testlerinde tüm numuneler %80'in üzerinde hücre canlılığı göstermiş, antibakteriyel testlerde ise özellikle TRIS katkılı lenslerde bakteri adezyonunun azaldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, DLP 3D baskı ile şeffaf HEMA-PLA-TRIS kontakt lens prototiplerinin üretilebildiği ve katkı oranları değiştirilerek lenslerin su tutma, ıslanabilirlik, termal kararlılık ve mekanik özelliklerinin kontrol edilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, HEMA-based contact lenses with PLA and varying TRIS additive ratios were fabricated using a DLP-type 3D printer to improve fundamental properties, including optical transmittance, oxygen permeability, water retention, surface wettability, mechanical strength and biocompability. The novelty of the study lies in the preparation of HEMA-PLA-TRIS compositions in contact lens form via 3D printing and the simultaneous evaluation of the structural, optical, thermal, surface, and mechanical properties of these lenses. According to the findings, surface roughness increased from 1.029 µm in HEMA to 1.449 µm in HPT20; the contact angle increased to 66.88° in the HP sample, while it decreased to 52.21° in HPT20 with a high TRIS ratio. Oxygen permeability decreased from 225.2 cm³/m²·s in HEMA to 33.2 cm³/m²·s in HPT20. Water absorption capacity was 46.70% for HEMA and 21.23% for HPT20 after 1 week. The Tg value increased from 14 °C in HEMA to 36 °C in HPT20; all samples showed optical transmittance above 90% in the visible region. In mechanical tests, the highest tensile stress was 42.55 MPa in HPT20 under dry conditions and 13.41 MPa in HPT15 under wet conditions. In cytotoxicity tests, all samples showed cell viability above 80%, and in antibacterial tests, it was determined that bacterial adhesion was reduced, especially in lenses with TRIS additive. In conclusion, it has been shown that transparent HEMA-PLA-TRIS contact lens prototypes can be produced using DLP 3D printing, and that the lenses' water retention, wettability, thermal stability, and mechanical properties can be controlled by varying the dopant amounts.