Makedonya'da yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin yazma kaygısı
Writing anxiety among learners of Turkish as a foreign language in Macedonia
- Tez No: 1007444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNARA ALİYEVA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Makedonya'da yabancı dil olarak Türkçe öğrenen bireylerin yazma kaygı düzeylerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, farklı etnik kökenlere mensup ve yaşları 16 ile 53 arasında değişen toplam 50 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılar; cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu, ana dili ve kullandıkları alfabe açısından farklı sosyodemografik ve dilsel özellikler göstermektedir. Veriler, beş alt boyuttan oluşan Türkçe Yazma Kaygısı Ölçeği Sedat Maden, Ömür Dincel ve Aslı Maden tarafından geliştirilen ölçeğin aracılığıyla toplanmıştır. Bu alt boyutlar; Birey Odaklı Yazma Kaygısı, Çevre Odaklı Yazma Kaygısı, Yazılı Anlatım Kurallarına Bağlı Kaygı, Yazı Araçlarına ve Biçimlerine Bağlı Kaygı ile Yazma Psikolojisine Bağlı Kaygı şeklindedir. Betimsel istatistiksel analizler sonucunda, ölçeğin genel ortalama puanı 4'lü Likert tipine göre 2,10 (ss = 0,55) olarak belirlenmiş ve katılımcıların yazma kaygı düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Alt boyut ortalamaları 1,98 ile 2,22 arasında değişmekte olup en yüksek ortalamanın Çevre Odaklı Yazma Kaygısı boyutuna ait olduğu görülmüştür (x̄ = 2,22; ss = 0,67). Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro–Wilk testi ile incelenmiştir. Değişkenlerin büyük çoğunluğunun normal dağılım göstermemesi nedeniyle analizlerde parametrik olmayan istatistiksel testler tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular, Makedonya'da yabancı dil olarak Türkçe öğrenen bireylerin genel olarak düşük düzeyde yazma kaygısına sahip olduklarını, ancak alt boyutlar arasında küçük farklılıklar bulunduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma, yabancı dil yazma sürecinde duyuşsal faktörlere ilişkin alanyazına katkı sağlamakta ve Türkçenin yabancı dil olarak öğretimine yönelik pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the writing anxiety levels of learners studying Turkish as a foreign language in Macedonia. The study group consists of 50 participants from different ethnic backgrounds, aged between 16 and 53. The participants vary in terms of gender, educational background, employment status, native language, and alphabet use, reflecting diverse sociodemographic and linguistic profiles. Data were collected using the Turkish Writing Anxiety Scale by Sedat Maden, Ömür Dincel, and Aslı Maden, which comprises five sub-dimensions: Individual-Oriented Writing Anxiety, Environment-Oriented Writing Anxiety, Anxiety Related to Written Expression Rules, Anxiety Related to Writing Tools and Forms, and Anxiety Related to Writing Psychology. Descriptive statistical analyses were conducted to determine the overall and sub-dimensional anxiety levels. The overall mean score of the scale was found to be 2.10 (SD = 0.55) on a 4-point Likert scale, indicating a low level of writing anxiety among participants. Sub-dimension mean scores ranged between 1.98 and 2.22, with Environment-Oriented Writing Anxiety showing the highest mean score (M = 2.22, SD = 0.67). The normality of the data distribution was assessed using the Shapiro–Wilk test. Since most variables did not demonstrate normal distribution, non-parametric statistical tests were employed in the analysis process. The findings reveal that learners of Turkish as a foreign language in Macedonia generally experience low levels of writing anxiety, although minor variations exist across different anxiety dimensions. The study contributes to the literature on affective factors in foreign language writing and provides pedagogical implications for improving writing instruction in Turkish as a foreign language contexts.