Atatürk Üniversitesi fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin engelli bireylere yönelik algı ve tutumları ile fakülte binalarının fiziksel erişilebilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the perception and attitudes of students studying at Atatürk University faculties towards disabled individuals and the physical accessibility of faculty buildings
- Tez No: 1007455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin engelli bireylere yönelik tutumlarını ve engelsiz kampüs konusundaki farkındalıklarını değerlendirmek, aynı zamanda fakültelerin engelli bireyler için fiziksel erişilebilirliği sağlama açısından mevcut durumunu belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipte planlanan bu çalışma Atatürk Üniversitesi fakültelerinde 2024-2025 eğitim öğretim yılında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, engelli bireylerle olan deneyimleri ve engellilik konusundaki eğitimi ile ilgili 17 soruluk kişisel bilgi formu, 20 soruluk Engelli Bireylere Yönelik Algı ölçeği ve Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı'nın Erişilebilirlik Kılavuzu'ndan yararlanılarak hazırlanmış 34 maddelik form kullanılmıştır. Anketin 37 sorusu öğrencilere uygulanmış olup, 34 maddelik form araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 1295 gönüllü öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerin %56.8'i kadın, %43.2'si erkektir. Katılımcıların genel olarak olumlu bir algıya sahip oldukları, en yüksek puan ortalamasının 'benimsemek' alt boyutunda olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların fakülte türü, gelir durumu, ailede engelli birey bulunması, kronik hastalık varlığına göre algı düzeylerinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (tümü için p<0.05). Araştırma grubunun %64.6'sı kendisinin üniversitede okuyan engelli bir birey olması durumunda, kampüs yaşamında zorluk çekeceğini belirtmiştir. Öğrencilerin %77.2'si üniversitelerinde Engelli Öğrenci Birimi'nin varlığından haberdar olmadıklarını ifade etmiştir. Ayrıca fakültelerin genel fiziksel mekânlarının erişilebilirliği orta düzeydedir; özellikle yönlendirme ve çevresel düzenlenmelere ihtiyaç bulunmaktadır. Sonuç: Yapılan değerlendirmeler, Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin engellilik konusundaki algılarının olumlu yönde şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, fiziksel erişim alanlarında çeşitli sorunlar gözlenmiş; farkındalık düzeyinin ise beklenenin altında kaldığı belirlenmiştir. Bu bağlamda, Atatürk Üniversitesi'nde engelsiz kampüs anlayışının güçlendirilmesi amacıyla fiziksel erişim olanaklarının iyileştirilmesi, erişilebilirlik çalışmalarının sürdürülebilir kılınması ve öğrenci farkındalığını artıracak etkinliklerin yaygınlaştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the attitudes of students studying at Atatürk University faculties towards individuals with disabilities and their awareness of the barrier-free campus, as well as to determine the current situation of faculties in terms of providing physical accessibility for individuals with disabilities. Method: This cross-sectional study was conducted at Atatürk University faculties during the 2024-2025 academic year. Data were collected using a 17-question personal information form regarding students' sociodemographic characteristics, experiences with individuals with disabilities, and disability education; a 20-question Perception Scale for Individuals with Disabilities; and a 34-item form prepared using the Accessibility Guide of the Ministry of Family and Social Services of the Republic of Turkey. Thirty-seven questions from the survey were administered to the students, and the 34-item form was evaluated by the researcher. Results: A total of 1295 volunteer students participated in the study. 56.8% of these students were female and 43.2% were male. It was determined that the participants had a generally positive perception, with the highest average score in the“embracing”subscale. Significant differences were observed in participants' perception levels based on faculty type, income level, presence of a disabled family member, and presence of a chronic disease (p<0.05 for all). 64.6% of the study group stated that they would experience difficulties in campus life if they were a disabled student studying at university. 77.2% of the students stated that they were unaware of the existence of a Disabled Student Unit at their university. Furthermore, the accessibility of the general physical spaces of the faculties is moderate; guidance and environmental improvements are particularly needed. Conclusion: The evaluations reveal that Atatürk University students' perceptions of disability are positive. However, various problems were observed in physical accessibility, and the level of awareness was found to be below expectations. In this context, in order to strengthen the concept of a barrier-free campus at Atatürk University, physical accessibility opportunities should be improved, accessibility efforts should be made sustainable, and activities that will increase student awareness should be expanded.