Mikro ifade eğitiminin psikolojik danışma ve rehberlik öğrencilerinin mikro ifade okuma becerilerine etkisi
The effect of micro-expression training on psychological counseling and guidance students' micro-expression recognition skills
  1. Tez No: 1007462
  2. Yazar: HİFA NAZİLE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma lisans öğrencilerine yönelik geliştirilen Mikro İfade Okuma Eğitim Programı'nın öğrencilerin mikro ifade okuma becerilerine etkisini incelemek ve öğrencilerin bu eğitim sürecini nasıl deneyimlediklerini ortaya koymaktır. Araştırma, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntemle yürütülmüştür. Nicel boyutta ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış; nitel boyutta ise deney grubundaki katılımcıların görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubu, Rehberlik ve Psikolojik Danışma lisans programında öğrenim gören öğrencilerden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, araştırmacı tarafından geliştirilen Mikro İfade Okuma Becerisi Testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler mikro ifade eğitim programının etkisini araştırmak üzere delta analizi ve kovaryans analizi ile incelenmiş; nitel veriler içerik analizine dayalı olarak çözümlenmiştir. Nicel bulgular,“eğitim katkısı”puanlarının sıfırdan anlamlı biçimde büyük olduğunu ve mikro ifade okuma eğitim programının mikro ifade okuma testi yanlış sayısını kontrol koşuluna kıyasla ortalama 6–7 puan azalttığını göstermiştir. ANCOVA analizinin bulguları, eğitimin başlangıç seviyesindeki yanlış sayısı fark etmeksizin tüm seviyelerde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, elde edilen kazanımların özellikle başlangıçta daha fazla hata yapan katılımcılar arasında daha belirgin olduğu saptanmıştır. Eğitim, en çok“öfke”ve“korku”nun tanınmasında etkili olmuş ve“anlaşılmadı”yanıtları azalmıştır. Nitel bulgular ise katılımcıların eğitimi faydalı bulduğunu; yüz ipuçlarına odaklanma, öz-yeterlik algısında gelişme sağladığını, öğrenilen becerinin günlük yaşama aktarıma katkı sağladığını göstermiştir. Ayrıca katılımcılar öğrenilen becerinin psikolojik danışma becerilerini destekleyeceğini düşündüklerini ifade etmişlerdir. Sonuç olarak bulgular, geliştirilen Mikro İfade Okuma Eğitim Programının mikro ifade okuma becerilerini anlamlı ve güçlü biçimde geliştirdiğini ortaya konmuştur. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgulardan hareketle uygulama ve gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of a Micro-Expression Reading Training Program developed for undergraduate Guidance and Psychological Counseling students on their micro-expression reading skills, and to explore how students experienced this training process. The study was conducted using a mixed-methods design integrating quantitative and qualitative data. In the quantitative component, a quasi-experimental pretest–posttest control-group design was employed. In the qualitative component, semi-structured interviews were conducted to elicit the views of participants in the experimental group. The study sample consisted of undergraduate students enrolled in a Guidance and Psychological Counseling program. Data were collected using a personal information form, the Micro-Expression Reading Skill Test developed by the researcher, and a semi-structured interview form. Quantitative data were examined through delta analysis and analysis of covariance to investigate the effect of the micro-expression training program, whereas qualitative data were analyzed based on content analysis. Quantitative findings indicated that“training contribution”scores were significantly greater than zero and that, compared with the control condition, the micro-expression reading training program reduced the number of errors on the micro-expression reading test by an average of 6–7 points. ANCOVA results further showed that the training was effective across all baseline error levels, suggesting that its effect did not depend on participants' initial number of errors. In addition, the gains were more pronounced among participants who made more errors at baseline. The training was most effective in improving the recognition of anger and fear, and it also reduced“not understood”responses. Qualitative findings showed that participants perceived the training as beneficial; reported increased attention to facial cues and improvements in self-efficacy; and indicated that the acquired skill supported transfer to daily life. Participants also stated that the learned skill would support psychological counseling skills.Consequently, the findings revealed that the developed Micro-Expression Recognition Training Program significantly and strongly improved micro-expression recognition skills. Based on the results, recommendations for practice and future research are presented.