Okul yönetimi bağlamında resmi ilkokulların kurumsal web sitelerinin incelenmesi
Examination of public primary school corporate websites in the context of school administration
  1. Tez No: 1007498
  2. Yazar: FATMA BAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişen teknolojinin eğitime etkisiyle birlikte, fiziki bir yapı olarak karşımızda duran okulların sanal dünyadaki kimliklerini çözümlemektir. Bir okulun sanal kimliğini oluşturan en önemli unsur, alt yapısı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve sunulan kurumsal web siteleridir. Kurumsal web siteleri, okullarda yapılan faaliyet ve çalışmaların paydaşlara ulaştığı en önemli mecralar olmanın yanı sıra, kurum imajını sergilemesi bakımından yönetimlerin“sanal yüzü”konumundadır. Bu bağlamda araştırmanın temel hedefi; ilkokulların kurumsal web sitelerinin yönetimsel niteliklerini, kurumsal kimliği yansıtma düzeylerini ve okul yöneticilerinin bu platformların yönetimine ilişkin görüş ve yetkinliklerini belirlemektir. Ayrıca, okuldaki faaliyet, proje ve akademik çalışmaların paydaşlara ulaştırma düzeyi ile web sitelerinin amaca uygun kullanım kapasiteleri incelenerek; bu platformların birer kurumsal iletişim aracı olarak ne derece etkin yönetildiği ve dijital kimlik inşasındaki rolü kapsamlı biçimde ortaya konulacaktır. Çalışmada, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma evreni, İstanbul ili Ümraniye ilçesinde bulunan 36 devlet ilkokulundan oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla okul müdürlerine yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bunun yanı sıra, eş zamanlı olarak web sitelerinin doküman incelemesi yapılmıştır. Analizler sonucunda, okul web sitelerinin kurumsal kimlik inşasında önemli görülmesine rağmen, teknik ve idari güçlükler ile personel eksikliği nedeniyle çoğunlukla tek yönlü ve yalnızca temel gereksinimleri karşılayacak düzeyde yönetildiği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; okul web sitelerinin etkinliğini ve erişilebilirliğini artırmak amacıyla merkezi bir mobil bildirim sisteminin geliştirilmesi, sosyal medya paylaşımlarının otomasyona bağlanması ve teknik altyapının güçlendirilmesi önerilmiştir. Bununla birlikte, yönetim süreçlerinin sürdürülebilirliği için personele uygulamalı eğitimlerin verilmesi, sitelerin dijital bir“kurumsal hafıza”niteliği kazanması ve veri güvenliği süreçlerinin yasal mevzuata tam uyumlu hale getirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Elde edilen genel bulgular, okul müdürlerinin web sitelerini kurumsal kimlik inşasında önemli bir araç olarak gördüklerini, ancak kullanım hususunda çeşitli eksikliklerin mevcut olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, okul web sitelerinin daha profesyonel bir yönetim anlayışıyla kullanılmasına ihtiyaç duyulduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the virtual identities of schools, which traditionally stand before us as physical structures, in conjunction with the impact of developing technologies on education. The most critical element constituting a school's virtual identity is its corporate website, the infrastructure of which is prepared and provided by the Ministry of National Education. Corporate websites are not only the primary channels through which school activities and operations reach stakeholders, but they also serve as the virtual face of administrations by exhibiting the institutional image. In this context, the main objective of this research is to determine the administrative qualities of primary schools' corporate websites, their level of reflecting corporate identity, and the opinions and competencies of school administrators regarding the management of these platforms. Furthermore, by examining the extent to which school activities, projects, and academic studies are delivered to stakeholders along with the purposeful usage capacities of the websites, the study comprehensively reveals how effectively these platforms are managed as corporate communication tools and their role in the construction of digital identity. The study adopts a case study design, which is a qualitative research method. The study population consists of 36 public primary schools located in the Ümraniye district of Istanbul. To collect data, a semi-structured interview form was prepared for school principals, and the obtained data were analyzed using the content analysis method. Additionally, a document analysis of the websites was conducted simultaneously. As a result of the analyses, it was determined that although school websites are considered important in building corporate identity, they are mostly managed unidirectionally and only at a level to meet basic requirements due to technical and administrative difficulties as well as a lack of personnel. Based on the research results, developing a centralized mobile notification system, automating social media posts, and strengthening the technical infrastructure are recommended to increase the effectiveness and accessibility of school websites. Moreover, it was emphasized that to ensure the sustainability of management processes, practical training should be provided to personnel, the websites should function as a digital institutional memory, and data security procedures must be fully compliant with legal regulations. The overall findings indicate that although school principals view websites as an important tool in building corporate identity, various deficiencies exist regarding their usage. In this context, it can be concluded that school websites need to be utilized with a more professional management approach