Kocaeli cephanelik binası koruma önerisi
Kocaeli ammunition depot building protection proposal
  1. Tez No: 1007508
  2. Yazar: FAHRETTİN DOĞAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Kocaeli ili İzmit ilçesi Gündoğdu Mahallesi'nde, 793 ada 2 parselde yer alan Cephanelik Binası, erken Cumhuriyet dönemine ait olup İzmit Körfezi çevresindeki askerî lojistik ağın günümüze ulaşabilen nadir örneklerinden biridir. Yapının uzun yıllar askerî alan sınırları içinde kalması ve sistematik bir belgeleme çalışmasının yapılmamış olması, mimari ve strüktürel özelliklerinin yanı sıra cephanelik tipolojisi içindeki konumunun da belirsiz kalmasına yol açmıştır. Bu çalışma, söz konusu yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon aşamalarını içeren bütüncül bir koruma süreciyle belgelenmesini ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, yapının mevcut durumu yersel lazer tarama sistemi ve RTK destekli drone fotogrametrisi ile üç boyutlu olarak belgelenmiş; klasik mimari ölçme yöntemleriyle desteklenen nokta bulutu verilerinden plan, kesit ve cephe çizimleri üretilmiştir. Alan ve yapı ölçeğinde gerçekleştirilen arşiv araştırmaları, tarihsel hava fotoğrafları ve kurumsal arşiv belgeleriyle bütünleştirilerek, İzmit Bahriye Komutanlığı'na bağlı cephaneliklerin erken Cumhuriyet dönemindeki askerî yapılanma içindeki yeri irdelenmiştir. Malzeme tespitleri ve bozulma analizleri sonucunda, yapıda özgün harman tuğla duvar örgüsü, ahşap çatı konstrüksiyonu ve Marsilya kiremit örtünün büyük ölçüde korunduğu; ancak niteliksiz müdahaleler, nem ve bakım eksikliğine bağlı bozulmaların mimari bütünlüğü zayıflattığı belirlenmiştir. Restitüsyon kararları, mevcut fiziksel izler, arşiv fotoğrafları ve tipolojik karşılaştırmalar doğrultusunda geliştirilmiş; restorasyon önerileri ise“en az müdahale”,“özgün malzemeye saygı”ve“geri dönüşümlü müdahale”ilkeleri çerçevesinde, yapının kafe/restoran işleviyle kullanılarak korunmasını hedefleyecek şekilde kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Located in Gündoğdu District of İzmit, Kocaeli, the Bekirdere Ammunition Depot (Parcel 793/2) is a rare surviving example of early Republican military infrastructure within the logistical network established around the Gulf of İzmit. Owing to its long-term use within a restricted military zone and the absence of systematic documentation, the building's architectural characteristics, construction techniques, and its place within the typology of ammunition depots have remained largely unexplored. This study aims to document, analyze, and evaluate the structure through an integrated conservation process comprising survey (rölöve), restitution, and restoration stages. The existing condition of the building was documented using terrestrial laser scanning and RTK-supported drone photogrammetry; point cloud data were complemented by classical architectural measurement techniques, enabling the production of accurate plan, section, and elevation drawings. Archival research—including national archives, municipal collections, and historical aerial photographs—was combined with field observations to contextualize the structure within the military organization of the early Republican İzmit Naval Command. Material assessments and deterioration analyses revealed that the original fabric—hollow brick masonry walls, timber roof trusses, and Marseille-type roof tiles—has been largely preserved, whereas inappropriate later interventions, moisture-related deterioration, and insufficient maintenance have caused significant material and architectural loss. Restitution decisions were developed based on physical traces, archival visuals, and typological comparisons. Restoration proposals were formulated according to the principles of“minimal intervention,”“respect for original material,”and“reversibility,”ensuring that the structure can be sustainably reused as a café/restaurant without compromising its historical identity.