HMK hükümlerinin icra iflas takiplerinde uygulanma kabiliyeti
Applicability of the provisions of the Code of Civil Procedure in enforcement and bankruptcy proceedings
- Tez No: 1007529
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın özünü medenî usul hukuku ve icra ve iflâs hukuku arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda, ilk bölümde medenî usul hukuku ve icra ve iflâs hukukunun genel özelliklerine ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Devamında, birinci bölümde ifade edilen genel özellikler karşılaştırılarak iki hukuk dalının ilişkisi ortaya konulmuştur. Son bölümde ise, HMK'da düzenlenen ancak İcra ve İflas Kanunu'nda düzenlemeyen hususlar, kanun boşluğu kapsamında değerlendirilmiş ve tespit edilen kanun boşluklarının HMK hükümlerinin kıyas yoluyla uygulanması ile giderilmesinin mümkün olup olmadığı tartışılmıştır. Yapılan tartışma ve değerlendirmelerde doktrindeki görüşlerden ve yargı kararlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The core of this study lies in examining the relationship between civil procedure law and enforcement and bankruptcy law. In this context, the first chapter provides an overview of the general characteristics of these two branches of law. Subsequently, the relationship between them is elucidated through a comparative analysis of these characteristics. In the final chapter, issues regulated under the Code of Civil Procedure but not addressed in the Enforcement and Bankruptcy Law are examined within the framework of legal lacunae, and it is discussed whether such gaps may be filled through analogy by applying the relevant provisions of the Code of Civil Procedure. The analysis is supported by both doctrinal opinions and judicial decisions.