Bir üniversite hastanesinde çalışan hekim ve hemşirelerin aşı karşıtlığı durumlarının değerlendirilmesi
An evaluation of vaccine hesitancy among physicians and nurses working at a university hospital
  1. Tez No: 1007548
  2. Yazar: MURAT NURİ ÇETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Murat Nuri ÇETİK, Bir Üniversite Hastanesinde Çalışan Hekim ve Hemşirelerin Aşı Karşıtlığı Durumlarının Değerlendirilmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, 2026 Amaç: Bu tez çalışması, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapmakta olan hekim ve hemşirelerde aşı karşıtlığı durumunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel-tanımlayıcı tipte bir ölçek çalışmasıdır. Aşı karşıtlığı durumunu değerlendirmek için“Aşı Karşıtlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmamız, 01.12.2024-31.05.2025 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan hekim ve hemşirelerden 291 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamız 157 (%54) hekim ve 134 (%46) hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 207'si (%71,1) kadın, 84'ü (%28,9) erkekti. Katılımcılarımızdan 30 kişi (%10,3) kendilerine önerilen en az bir aşıyı reddettiğini bildirmiştir. Çocuğu olan katılımcılarımızdan 11 kişi (%9,0) çocuğuna önerilen en az bir aşıyı reddettiğini bildirmiştir. Çalışmamıza katılan hekimler arasında erkek olanların, kendi çocukluk çağı aşılarının eksik olduğunu bildirenlerin ve erişkin dönemde önerilen influenza, COVID-19 ve tetanos aşılarının hiçbirini yaptırmamış olanların aşı karşıtlıkları daha yüksek bulunmuştur. Katılımcı hemşireler arasında ise kendi çocukluk çağı aşılarının eksik olduğunu bildirenlerin ve çocuğuna aşı takviminde bulunmayan herhangi bir aşıyı yaptırmayanların aşı karşıtlıkları daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda hekimlerin aşı karşıtlıklarının hemşirelere göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Sonuç: Bulgularımız, sağlık çalışanlarında aşı karşıtlığını azaltmaya yönelik programların mesleğe ve cinsiyete göre farklı hedef gruplarında farklı tarzda düzenlenmesi gerektiğini düşündürmektedir. İleriki çalışmalarda hemşireler arasında çocuklarına önerilen herhangi bir aşıyı reddetme veya çocuklarına aşı takvimi dışında aşı yaptırmama davranışlarının nedenleri araştırılabilir. Sağlık çalışanlarının kendi bağışıklama eksikliklerinin giderilmesi, yalnızca bireysel sağlık açısından değil, aynı zamanda mesleki tutum ve toplumda aşıya yönelik güvenin artırılması açısından da önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Murat Nuri ÇETİK, An Evaluation of Vaccine Hesitancy Among Physicians and Nurses Working at a University Hospital, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Medical Specialty Thesis, 2026. Objective: The aim of this thesis is to assess the level and characteristics of vaccine hesitancy among physicians and nurses employed at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. Materials and Methods: This study is a cross-sectional, descriptive scale-based study. It was conducted between December 1, 2024 and May 31, 2025, among 291 physicians and nurses working at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. Results: The study population consisted of 157 physicians (54%) and 134 nurses (46%). Of the participants, 207 (71.1%) were female and 84 (28.9%) were male. Thirty participants (10.3%) reported refusing at least one vaccine recommended to them. Among participants with children, 11 individuals (9.0%) reported refusing at least one vaccine recommended for their child. Among the physicians who participated in our study, higher levels of vaccine hesitancy were observed among males, those who reported incomplete childhood vaccinations, and those who had not received any of the recommended adult vaccinations, including influenza, COVID-19 and tetanus vaccines. Among the participating nurses, vaccine hesitancy was higher in those who reported incomplete childhood immunization and in those who had not administered any non-routine vaccines to their children. In our study, physicians were found to exhibit lower levels of vaccine hesitancy compared to nurses. Conclusion: Our findings suggest that interventions aimed at addressing vaccine hesitancy among healthcare professionals should be tailored differently according to profession and gender. Among nurses, the underlying reasons for behaviors such as refusal of recommended vaccines for their children or avoidance of vaccines outside the national immunization schedule should be further explored. Addressing healthcare professionals' own immunization deficiencies is considered important not only for individual health but also for shaping professional attitudes and increasing public trust in vaccination.