Kültür turlarında kültürel kimliğin tatil tatmini ve destinasyon sadakati üzerine etkisi: Mardin örneği
The effect of cultural identity on vacation satisfaction and destination loyalty on cultural tours: The case of Mardin
  1. Tez No: 1007571
  2. Yazar: LEZGİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm deneyiminin merkezinde yer alan kültürel kimlik algısı, tatil tatmini ve destinasyon sadakati kavramları, ziyaretçi davranışlarının anlaşılmasında önemli değişkenler olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Mardin destinasyonunu ziyaret eden turistler üzerinde kültürel kimlik algısı, tatil tatmini ve destinasyon sadakati arasındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Mardin'i ziyaret eden turistler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında anket yöntemiyle veriler toplanmış ve geçerli 400 anketle elde edilen veriler istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Beş ana bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın amacı, önemi, problemi, sınırlılıkları, varsayımları ve tanımları yer almaktadır. İkinci bölümde ilgili alanyazın kapsamında kültürel kimlik, tatil tatmini ve destinasyon sadakati kavramları kuramsal çerçevede ele alınmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın modeli, hipotezleri, evren ve örneklemi, veri toplama aracı, veri toplama süreci ve analiz yöntemleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde elde edilen bulgulara ve bu bulguların yorumuna yer verilmiş; beşinci bölümde ise sonuç ve öneriler sunulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda kültürel kimlik algısının tatil tatmini üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Tatil tatmininin destinasyon sadakatini güçlü biçimde etkilediği; ayrıca kültürel kimlik algısının destinasyon sadakati üzerinde hem doğrudan hem de tatil tatmini aracılığıyla dolaylı etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, kültürel kimliğin destinasyon deneyimi içerisinde yalnızca algısal bir unsur olmadığını; ziyaretçilerin geleceğe yönelik davranışsal niyetlerini şekillendiren önemli bir değişken olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of cultural identity perception, vacation satisfaction, and destination loyalty, which are central to the tourism experience, emerge as important variables in understanding visitor behavior. The aim of this study is to determine the relationships between cultural identity perception, vacation satisfaction, and destination loyalty among tourists visiting the Mardin destination. The population of the study consists of tourists visiting Mardin. Data was collected using a survey method, and the data obtained from 400 valid surveys was evaluated using statistical analysis techniques. This study, consisting of five main sections, includes the purpose, importance, problem, limitations, assumptions, and definitions of the research in the first section. The second section addresses the concepts of cultural identity, vacation satisfaction, and destination loyalty within the relevant literature in a theoretical framework. The third section explains the research model, hypotheses, population and sample, data collection tool, data collection process, and analysis methods. The fourth chapter presents the findings and their interpretation, while the fifth chapter presents the conclusions and recommendations. The findings reveal that the perception of cultural identity has a significant and positive effect on vacation satisfaction. It has been determined that vacation satisfaction strongly influences destination loyalty; furthermore, cultural identity perception has both direct and indirect effects on destination loyalty through vacation satisfaction. These findings reveal that cultural identity is not merely a perceptual element within the destination experience; it is an important variable that shapes visitors' future behavioral intentions.