Teachers' perspectives on the use of digital stories to enhance English language learning among young learners
Genç öğrenciler arasında İngilizce dil öğrenimini geliştirmek için dijital hikayelerin kullanımına ilişkin öğretmenlerin bakış açıları
- Tez No: 1007600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin dijital öyküleme (DST) kullanımına ilişkin algılarını ve DST'nin küçük yaş gruplarındaki öğrencilerin dil gelişimini desteklemedeki rolünü incelemektedir. Eğitim ortamlarında teknolojinin yaygınlaşmasına rağmen, öğretmenlerin DST kullanımının pedagojik değerine kıyasla tutarsız olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin algıladıkları faydaları, sınıf içi uygulama pratiklerini ve DST kullanırken karşılaştıkları zorlukları ortaya koymaktır. Araştırmada nicel betimsel bir desen kullanılmış ve veriler, 85 ilkokul İngilizce öğretmenine uygulanan yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Betimsel bulgular, DST'nin özellikle kelime gelişimi, telaffuz ve ilgi çekici, düşük stresli bir öğrenme ortamı oluşturma açısından yüksek düzeyde fayda sağladığını göstermiştir. Ancak sonuçlar, belirgin bir inanç–uygulama farkına işaret etmektedir: Öğretmenler DST'nin önemini güçlü şekilde desteklemelerine rağmen (Ort. = 4.24), düzenli kullanım düzeyleri daha düşüktür (Ort. = 3.65). Zaman yetersizliği ve teknolojik kaynak eksikliği en sık karşılaşılan zorluklar olarak belirlenmiştir. Çalışma, öğretmenlerin olumlu algılarının DST'nin sürekli sınıf içi kullanımını sağlamak için yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. Pedagojik desteğin güçlendirilmesi ve bağlamsal sınırlılıkların azaltılması, öğretmenlerin DST hakkındaki olumlu görüşlerini daha sık ve etkili uygulamalara dönüştürmelerine katkı sağlayabilir. Bulgular, DST'nin ilkokul İngilizce derslerine daha sürdürülebilir şekilde entegrasyonu için okul yöneticilerine, öğretmen eğitimi uzmanlarına ve politika yapıcılara çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptions of the English language teachers in relation to the use of Digital Storytelling (DST) with the aim of improving language learning among young learners (YLs). As DST has great theoretical importance to enhance the acquisition of the language, motivation and 21st -century skills, there is a conspicuous discrepancy between the perceived value of DST by teachers and its regular use in the classroom. Quantitative descriptive design was addressed and the data were collected with the help of a structured questionnaire which was offered to 85 teachers of English language working with YLs in primary schools. The findings indicate that the concord of teachers concerning the multidimensional advantages of DST, especially in vocabulary learning, pronunciation, and the establishment of a low-stress, captivating learning atmosphere, is very high in teacher analysis. Nevertheless, there was an evident gap between the belief and practice: teachers were hugely supportive of the effectiveness of DST (Mean=4.24), but the frequency of their use was moderate (Mean=3.65). The challenges that were usually reported were inadequacy of time and technological facilities. The results indicate that the strong belief in the pedagogical worth of DST is an eminent factor that drove teachers to report their use, but challenges, even though ubiquitous, do not seem to be a direct determinant of the degree of integration. The analysis finds that to overcome the gap in implementation; teacher support should go beyond the practical obstacles that impede the practice of the latter to enhance a deeper pedagogical belief in the worth of DST. Suggestions are made regarding management of the administrators, teacher trainers, and policy makers of the establishment that would help teachers to translate positive perceptions into practice that is effective and consistent in the classroom.