Çift dilli çocuklarda ses bilgisel özelliklerin incelenmesi
An examination of phonological processes in bilingual children
- Tez No: 1007609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, konuşma sesi bozukluğu bulunan 4–7 yaş arası tek dilli ve Türkçe–Kürtçe iki dilli çocukların Ankara Artikülasyon Testi performanslarını ve konuşma sesi hata profillerini karşılaştırmak; ayrıca iki dillilik durumu, yaş, hata sayısı ve artikülasyon skorları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kesitsel ve karşılaştırmalı–ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 30 tek dilli ve 30 iki dilli olmak üzere toplam 60 çocuk oluşturmuştur. Veriler SPSS kullanılarak değerlendirilmiş; gruplar arası farklar için Mann–Whitney U ve Kruskal–Wallis testleri, ilişkiler için Spearman sıra farkları korelasyonu, fonem hata oranları için Fisher kesin olasılık testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, tek dilli ve iki dilli çocukların test ham ve standart skor ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (0,05<p). Buna karşın, yaş ile ham hata sayısı ve ham skorlar arasında zayıf düzeyde ters yönlü bir ilişki saptanmış; ancak standart skorlar yaşa göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Her iki grupta da en yüksek hata oranı /r/ sesinde gözlenmiş (>%90), bu seste hata görülme oranları gruplar arasında farklılaşmamıştır. Yalnızca /j/ sesinde iki dilli grupta anlamlı derecede daha fazla hata saptanmıştır (p<0,05). Genel sonuçlar, iki dilliliğin KSB bulunan çocuklarda artikülasyon performansını olumsuz etkileyen bir faktör olmadığını; ses üretim hatalarının daha çok konuşma motor olgunlaşması ve fonolojik işlemleme becerileriyle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, iki dilli çocukların KSB değerlendirmelerinde test skorları kadar hata profillerine ve dil geçmişine de odaklanılması gerektiğine ilişkin alanyazın görüşlerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the articulation test performances and speech sound error profiles of monolingual and Turkish–Kurdish bilingual children aged 4–7 years who were diagnosed with speech sound disorders, and to examine the relationships between bilingualism, age, phonetic error counts, and articulation test scores. The research was designed as a quantitative, cross-sectional, comparative–correlational survey study. The sample consisted of 60 children: 30 monolingual Turkish speakers and 30 simultaneous Turkish–Kurdish bilinguals. Articulation abilities were assessed using the standardized Ankara Articulation Test, which was administered individually through picture-based single-word naming tasks. Speech sound errors were coded into substitution, omission, distortion, and addition categories. Data were analyzed using SPSS. Group differences were tested using Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis tests. Correlational patterns were examined via Spearman's rank-order correlation. Phoneme-based error proportion differences were analyzed using Fisher's Exact Test with an adopted significance level of p<0,05. Results showed no statistically significant difference between monolingual and bilingual groups in both raw and standardized test scores (0,05<p). A weak negative correlation was observed between age and raw error-based test scores, while standardized scores did not demonstrate significant variation across age groups. The phoneme /r/ had the highest error rate (above 90%) in both groups, with no significant difference between groups. A statistically significant group difference was found only for the phoneme /j/ (p<0,05), where bilingual children demonstrated a higher rate of error production. Overall findings indicate that bilingualism is not a disadvantageous factor in articulation test performance within children who have speech sound disorders, and that speech sound errors are more strongly associated with individual motor speech maturation and phonological processing development. This study contributes to the literature by supporting the view that bilingual speech sound variation should be interpreted multidimensionally, considering error patterns and language history in addition to standardized test scores during clinical decision-making.