Normal işiten bireylerde sanal gerçeklik gözlüğünün (VR Box) MMN (mismatch negativity) testi cevaplarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of virtual reality headsets (VR Box) on MMN (mismatch negativity) test responses in normally hearing individuals
- Tez No: 1007614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Odyoloji alanında önemli testlerden biri olan MMN testi; klinik prosedür olarak, hastanın her iki kulağına farklı işitsel sinyaller gönderilirken aynı zamanda hastanın dikkat çekici bir video izlemesi ve işitsel sinyallere dikkatini vermemesi yoluyla cevapların kaydedilmesi prensibine dayanır. Fakat burada hastanın dikkat çekici videoya odaklanıp işitsel sinyalleri dinlemediğini öngöremeyiz. Kaydedilen MMN cevapları, hastanın gerçek cevapları olmayabilir. Bu sebeple hastanın izleyeceği dikkat çekici videonun sanal gerçeklik gözlüğü içerisine yerleştirilmesi hastanın tamamen videoya odaklanmasını kolaylaştırıcı bir etki sağlayacaktır. Bu durum da MMN testi cevaplarının doğruluğunu arttıracaktır. Bu tezin birincil amacı normal işiten popülasyondan seçilen kişilere uygulanan MMN ( Mismatch Negativity) testi cevapları ile sanal gerçeklik gözlüğü (VR Box) eşliğinde uygulanan MMN ( Mismatch Negativity) testi cevaplarının karşılaştırılmasıdır. Aynı zamanda cinsiyet faktörünün; sanal gerçeklik (VR) gözlüğüyle ve sanal gerçeklik gözlüğü olmadan uygulanan MMN (Missmatch Negativity) testi cevapları üzerine etkisinin olup olmadığının araştırılması çalışmanın bir ikincil amacını oluşturmaktadır. 18-26 yaş aralığında normal işiten 30 kişi (15 kadın 15 erkek) çalışmaya dâhil edilmiştir. Katılımcılar; ilk olarak telefon ekranından 2 boyutlu dikkat çekici video izlerken MMN testi gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ise katılımcılara sanal gerçeklik gözlüğünün içerine yerleştirilen 3 boyutlu dikkat çekici video sunulmuştur ve bu sırada MMN testi cevapları kaydedilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda; katılımcılara sanal gerçeklik gözlüğü eşliğinde ve sanal gerçeklik gözlüğü olmadan uygulanan MMN testi cevapları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.005). Ayrıca cinsiyet faktörünün; sanal gerçeklik gözlüğü varlığında ve yokluğunda yapılan MMN testi cevaplarını anlamlı düzeyde değiştirmediği tespit edilmiştir (p>0.005). Bu çalışmada, sanal gerçeklik gözlüğünün MMN testi cevaplarını etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The MMN test, one of the important tests in audiology, is a clinical procedure based on the principle of recording responses while the patient watches an attention-grabbing video and does not pay attention to the auditory signals, as different auditory signals are sent to both ears. However, we cannot predict that the patient will focus on the attention-grabbing video and not listen to the auditory signals. The recorded MMN responses may not be the patient's true responses. For this reason, placing the attention-grabbing video the patient will watch inside a virtual reality headset will facilitate the patient's complete focus on the video. This will increase the accuracy of the MMN test responses. The primary objective of this thesis is to compare the MMN (Mismatch Negativity) test responses of individuals selected from the normal hearing population with the MMN (Mismatch Negativity) test responses of individuals administered the test while wearing a virtual reality headset (VR Box). Additionally, a secondary objective of the study is to investigate whether the gender factor affects MMN (Missmatch Negativity) test responses administered with and without virtual reality (VR) goggles. Thirty individuals aged 18- 26 with normal hearing (15 women and 15 men) were included in the study. Participants first underwent the MMN test while watching a 2D attention-grabbing video on a phone screen. In the second stage, participants were presented with a 3D attention-grabbing video displayed through a virtual reality headset, and their MMN test responses were recorded during this time. The results of the data obtained showed that; no statistically significant difference was found between the responses to the MMN test administered to participants with and without virtual reality glasses (p>0.005). Furthermore, it was found that the gender factor did not significantly alter the MMN test responses in the presence and absence of virtual reality glasses (p>0.005). This study found that virtual reality glasses did not affect MMN test responses.