Septoplasti yapılan ratlarda konvansıyonel sigara ve elektronik sigara kullanımının mukoza iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of conventional cigarette and electronic cigarette use on mucosal healing in rats undergoing septoplasty
- Tez No: 1007626
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEÇİL KAYALI DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak-Burun, Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, septoplasti operasyonu geçiren rat modellerinde konvansiyonel sigara ve e-sigara (elektronik sigara) kullanımının nazal mukozal iyileşme süreçlerine olan etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada başlangıçta toplam 30 adet sağlıklı Wistar Albino dişi rat kullanılmıştır. Ancak e-sigara grubundan bir rat eksitus olmuş, yedi rat ise yetersiz doku yapısı ve yapışıklıklar nedeniyle çalışma dışı bırakılmıştır. Sonuç olarak çalışma üç grupla tamamlanmıştır: Kontrol grubu (n=8), Sigara grubu (n=7) ve E-sigara grubu (n=7). Standart septoplasti prosedürü sonrası gruplar belirlenen protokollere göre maruziyete tabi tutulmuş ve 30. günde histopatolojik ve biyokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Hem sigara hem de e-sigara maruziyetinin nazal mukozal iyileşmeyi belirgin şekilde bozduğu saptanmıştır. Sigara grubunda hasarlı taraftaki epitel kalınlığı, kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede azalmış olup (34.41 ± 7.54 μm'ye karşı 48.11 ± 11.97 μm; p=0.0140), epitel kalınlık indeksi atrofik iyileşmeyi yansıtır şekilde 0.78 ± 0.27 olarak bulunmuştur (p=0.0350). Her iki maruziyet grubunda da hem intakt tarafta (sigara: p=0.0045, e-sigara: p=0.0043) hem de hasar tarafında (sigara: p=0.0465, e-sigara: p=0.0229) kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde silya kaybı izlenmiştir. E-sigara grubu, kontrol grubuna kıyasla en yüksek inflamatuar hücre infiltrasyonunu göstermiştir (intakt taraf p=0.0020, hasarlı taraf p=0.0473). Aynı grupta, intakt tarafta kontrol grubuna göre anlamlı goblet hücre hiperplazisi saptanmış (p=0.0190), ancak taraflar arası karşılaştırmada hasar tarafında dramatik bir azalma olduğu görülmüştür (p=0.0312). Ayrıca, e-sigara grubunda her iki tarafta da fibrozis oranları kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0.0175). Karar ağacı analizi, %86.4 doğruluk oranı ile plazma kotinin düzeyinin (%71.3 önem skoru) en kritik ayırt edici parametre olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç: Konvansiyonel sigara ve e-sigara kullanımı nazal mukozal iyileşmeyi epitel rejenerasyonu, mukosiliyer fonksiyon, inflamatuar yanıt, goblet hücre dinamikleri ve doku remodelasyonu düzeylerinde ciddi şekilde bozmaktadır. E-sigara konvansiyonel sigaraya alternatif değil, benzer veya bazı parametrelerde daha şiddetli patolojik değişikliklere yol açan zararlı bir maruziyet kaynağıdır. Her iki grup kullanıcısı da septoplasti öncesinde yüksek riskli hasta olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to comparatively investigate the effects of conventional cigarette smoke and e-cigarette (electronic cigarette) exposure on nasal mucosal healing processes in rat models undergoing septoplasty. Materials and Methods: Initially, a total of 30 healthy female Wistar Albino rats were included in the study. However, one rat in the e-cigarette group died, and seven rats were excluded due to insufficient tissue quality and adhesions. Consequently, the study was completed with three groups: Control group (n = 8), Cigarette group (n = 7), and E-cigarette group (n = 7). Following a standard septoplasty procedure, the groups were exposed according to predefined protocols, and histopathological and biochemical analyses were performed on day 30. Results: Both cigarette and e-cigarette exposure were found to significantly impair nasal mucosal healing. In the cigarette group, epithelial thickness on the injured side was significantly reduced compared to the control group (34.41 ± 7.54 μm vs. 48.11 ± 11.97 μm; p = 0.0140), and the epithelial thickness index was 0.78 ± 0.27, reflecting atrophic healing (p = 0.0350). In both exposure groups, significant ciliary loss was observed compared to the control group on both the intact side (Cigarette: p = 0.0045, E-cigarette: p = 0.0043) and the injured side (Cigarette: p = 0.0465, E-cigarette: p = 0.0229). The e-cigarette group exhibited the highest inflammatory cell infiltration compared to the control group (intact side p = 0.0020, injured side p = 0.0473). In the same group, significant goblet cell hyperplasia was detected on the intact side compared to the control group (p = 0.0190); however, a dramatic decrease was observed on the injured side in side-to-side comparisons (p = 0.0312). Additionally, fibrosis rates were significantly higher on both sides in the e-cigarette group compared to the control group (p = 0.0175). Decision tree analysis revealed that plasma cotinine level was the most critical discriminative parameter, with an importance score of 71.3% and an overall accuracy of 86.4%. Conclusion: Conventional cigarette and e-cigarette use severely impair nasal mucosal healing at the levels of epithelial regeneration, mucociliary function, inflammatory response, goblet cell dynamics, and tissue remodeling. E-cigarettes are not a safe alternative to conventional cigarettes; rather, they represent a harmful exposure source that causes similar or, in some parameters, more severe pathological changes. Users of both products should be considered high-risk patients prior to septoplasty.