Türkiye'deki anesteziyoloji ve reanimasyon asistanlarının torasik cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme (erats: Enhanced Recovery After Thoracic Surgery) protokolü uygulamalarıyla ilgili farkındalığının, tutumlarının ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness, attitudes, and practices of anesthesiology and reanimation residents in turkey regarding the Enhanced Recovery After Thoracic Surgery (ERATS) Protocol
- Tez No: 1007627
- Danışmanlar: UZMAN ŞAZİYE BURCU TUFANOĞULLARI ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç; Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki anesteziyoloji ve reanimasyon asistanlarının ERATS protokolü hakkındaki bilgi düzeylerini, klinik uygulamalarını ve bu protokole karşı tutumlarını bilimsel olarak analiz etmektir. Materyal ve Metot; Çalışma için Kayseri Şehir Hastanesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 08.10.2024 tarih ve 205 sayılı kararı ile onay alınmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı anket çalışmasıdır. Bulgular; Katılımcıların %60,6'sı ERATS hakkında bilgi sahibi olduğunu, %30,6'sı ERATS ile ilgili eğitim aldığını, %13,3'ü ERATS'ı çalıştıkları hastanelerde denetleyen bir ekip olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların %89,9'u hastalara preoperatif bilgilendirme yaptığını, %54,5'i cerrahiden 6 saat öncesine kadar katı gıda alımına izin verdiğini belirtmiştir. Postoperatif bulantı kusma için rehber kullanma oranı %51,4 olup profilaksi için en sık kullanılan antiemetik ilaç 5-HT3 reseptör antagonistleridir. Venöz tromboemboli profilaksisinde en yaygın uygulama düşük molekül ağırlıklı heparin kullanımıdır (%95,27). 24 ay ve üzerinde asistanlık süresinde olan hekimlerin bilgi, tutum ve davranışlarında 24 ay öncesinde olan hekimlere göre anlamlı fark saptanmıştır (p<0,05). Sonuç; Sonuç olarak, bu çalışma anesteziyoloji ve reanimasyon asistanlarının ERATS protokolüne yönelik tutumlarını, yüksek uygulama oranlarını ve aynı zamanda bazı kritik alanlardaki sistematik eksiklikleri ortaya koymaktadır. Eğitim, kurumsal yapı ve protokol standardizasyonu konularındaki gelişmelerle bu sürecin daha etkin ve sürdürülebilir hâle getirilmesi mümkündür. Anahtar Kelimeler; anesteziyoloji, anket, cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme, eras, erats, farkındalık, torasik cerrahi
Özet (Çeviri)
Objective; The aim of this study is to scientifically evaluate the knowledge levels, clinical practices, and attitudes of anesthesiology and reanimation residents in Turkey regarding the ERATS (Enhanced Recovery After Thoracic Surgery) protocol. Materials and Methods; The study was approved by the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Kayseri City Hospital on 08.10.2024, decision number 205. It is cross-sectional, descriptive survey study. Results; A total of 60.6% of participants were familiar with ERATS, 30.6% had received training, and 13.3% reported the presence of a monitoring team in their institutions. Preoperative patient education was provided by 89.9% of participants, while 54.5% allowed solid food intake up to 6 hours before surgery. The use of guidelines for postoperative nausea and vomiting was reported by 51.4%, with 5-HT3 receptor antagonists being the most commonly used prophylactic agents. Low-molecular-weight heparin was the most common method for venous thromboembolism prophylaxis (95.27%). A statistically significant difference was found in the knowledge, attitudes, and practices of physicians with ≥24 months of residency experience compared to those with less experience (p < 0.05). Conclusion; This study highlights that anesthesiology residents demonstrate attitudes and high implementation rates concerning the ERATS protocol. However, critical systemic gaps remain. Improvements in structured education, institutional organization, and protocol standardization are essential to enhance the effectiveness and sustainability of ERATS implementation. Keywords; anesthesiology, awareness, enhanced recovery after surgery, eras, erats, survey, thoracic surgery