Nazal septoplasti operasyonlarında n-butil siyanoakrilat ve metakriloksisulfolan kullanımının histopatolojik değerlendirilmesi
Histopathological evaluation of using n-butyl cyanoacrylate and methacryloxysulpholan in nasal septoplasty operation of rabbit model
- Tez No: 390982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM DOĞRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Septoplasti operasyonu KBB pratiğinde en çok yapılan ameliyatlardan biridir. Septoplasti sonrasında mukoperikondrial fleplerin desteklenmesine ihtiyaç vardır. Bu amaçla kullanılan nazal tamponlar ağrı ve huzursuzluk gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu komplikasyonlardan kaçınmak için son yıllardaki çalışmalar tamponsuz uygulamalar üzerine odaklanmıştır. Çalışmamızda tamponsuz bir uygulama olan NBCA-MS'ın tavşan septal dokuları üzerine olan etkilerini histopatolojik olarak incelemeyi amaçladık. Bu amaçla 30 adet erişkin albino Yeni Zelanda tavşanı üç gruba bölündü. Birinci gruptaki 6 tavşan, nazal septumları çalışmanın başında bütün olarak çıkarıldıktan sonra öldürüldü. İkinci gruptaki 12 tavşana tek taraflı mukoperikondrial flep elevasyonu yapıldı ve tek taraflı nazal tampon uygulandı. Üçüncü gruptaki 12 tavşana tek taraflı mukoperikondrial flep elevasyonu sonrasında flep ile septal kıkırdak arasına NBCA-MS uygulandı. Sonuçların değerlendirilmesi amacıyla işlem yapılan her iki gruptaki 6'şar adet tavşan üçüncü hafta sonunda, kalan 6'şar tavşan ise sekizinci hafta sonunda nazal septumlarının çıkarılmasını takiben öldürüldü. Çalışma sonucunda NBCA-MS uygulanan ve uygulanmayan gruplarda mukozal inflamasyonun hafif düzeyde kaldığı, mukozal ülserasyonun hiç görülmediği, NBCA-MS uygulanan grupta sekizinci hafta sonunda hafif düzeyde mukozal kalınlaşma geliştiği tespit edildi. Ayrıca NBCA-MS uygulanan ve uygulanmayan her iki grupta da septal kıkırdak kalınlığının azaldığı ancak kıkırdak ve perikondrium yapısında bozulmanın olmadığı ve kıkırdakta inflamasyon gelişmediği tespit edildi. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde NBCA-MS'ın belirgin bir histopatolojik yanıta yol açmadığını ve insanlarda septoplasti operasyonlarında kullanılabileceğini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Septoplasty operation is one of the most commonly performed surgery in otorhinolaryngology practice. It is needed to support mucoperichondrial flaps after the septoplasty. Nasal pack commonly used for this purpose but it causes complications such as pain and restlessness. In order to avoid of the complications after the septoplasty, recently studies have been focused on not using nasal pack. Our aim was to evaluate histopathological effects of NBCA-MS which is an unpacking approach on septal tissues of rabbit. For this purpose, 30 adult albino New Zealand rabbits were divided into three groups. Six rabbits of the first group were sacrificed after removal of their septums at the beginning of the study. In 12 rabbits of the second group, unilateral mucoperichondrial flap was elevated and unilateral nasal packing was inserted. In 12 rabbits of the third group, unilateral mucoperichondrial flap was elevated and NBCA-MS applied between the flap and the septal cartilage. For histopathological evaluation, 6 rabbits were sacrificed from each of interventions applied groups at the end of the third week, and remaining 6 rabbits were sacrificed at the end of eighth week. At the end of the study mild mucosal inflammation was observed in both of the groups (NBCA-MS applied and not applied group). Mucosal ulceration was not observed in any of the groups. Mild mucosal thickening was detected in NBCA-MS applied group at the end of eighth week. Significant decrease in the thickness of the septal cartilages was observed in both of the groups, but there was no inflammation or degeneration. In conclusion we detected that NBCA-MS does not lead to a significant histopathological response in nasal septal tissues and can be used in septoplasty operations performed in humans.