VII. Mikhail Dukas döneminde Bizans İmparatorluğu'nun iç ve dış politikası (1071-1078)
The internal and foreign policy of the Byzantine Empire during the reign of Michael VII. Doukas (1071-1078)
  1. Tez No: 1007643
  2. Yazar: SEVDE ORAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bizans İmparatoru IV. Romanos Diogenes'in 26 Ağustos 1071 tarihinde gerçekleşen Malazgirt Savaşı'nda Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan'a yenilmesinin ardından imparatorluk tahtına çıkan VII. Mikhail Dukas, 1071-1078 yılları arasında hüküm sürmüştür. Bu dönem imparatorluğun içte ve dışta pek çok sorunla karşılaştığı ve diplomasinin öne çıktığı bir süreçtir. Anadolu'da Türklere ve Batı'da Normanlara yönelik uygulanan denge politikası dikkat çekerken, Malazgirt Savaşı sonrası Anadolu'yu yurt edinmeye çalışan Türklere karşı Papa VII. Gregorius'tan istenen yardım ve önemli komutanların imparator olabilmek için başlattıkları isyanlar karşısında tedbirler alınması da gözlerden kaçmamaktadır. İmparatorun yardım talebine karşılık, Papa VII. Gregorius'un 1074 yılında yaptığı Haçlı Seferi çağrısı Avrupa'da yaşanan siyasi istikrarsızlık ve siyasi erkin papalıkla olan iktidar mücadelesi yüzünden başarıya ulaşmazken, 1095 yılında Clermont Konsili'nde yapılacak Haçlı Seferi çağrısının zemininin hazırlanması açısından önemli görülmektedir. Bu nedenle bu dönem ayrıca Haçlı-Bizans ilişkilerinin başlangıcı olarak da değerlendirilebilir. Anadolu/Türkiye Selçuklu Devleti'nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın Bizans İmparatorluğu'nun siyasetine müdahil olarak bölgedeki faaliyetleri de imparatorluğun geleceği için önem arz etmektedir. Zira VII. Mikhail Dukas'ın imparatorluk dönemine son verecek olan III. Nikephoros Botaneiates'in isyanındaki başarısının temelinde, Türklerin ona verdiği destek yer almaktadır. Bu destek, imparatorluğun içte yaşadığı sorunlara müdahale bağlamında önemli bir rol oynamıştır. Bizans İmparatorluğu ile Türkler arasındaki siyasi ilişkiler çok önceden başlamış olmakla birlikte bu dönemde Türkler durdurulamaz bir güç olarak imparatorluğun karşısında yer almışlardır. Bu çalışmada, Bizans İmparatoru VII. Mikhail Dukas döneminin siyasi ve askerî gelişmeleri dönemin ana kaynakları ve mevcut literatürdeki yerli ve yabancı çalışmalar ışığında ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the defeat of Byzantine Emperor Romanos IV Diogenes by the Great Seljuk Sultan Alparslan at the Battle of Manzikert on August 26, 1071, Michael VII Doukas ascended to the imperial throne, ruling between 1071 and 1078. During this period, the empire continued to face both internal and external challenges, while court intrigues persisted without pause. The empire pursued a policy of balancing the Turks in Anatolia and the Normans in the West, resulting in a period marked by wars and treaties with these powers. The reign of Michael VII Doukas was largely spent seeking aid from Pope Gregory VII against the Turks, who were attempting to settle in Anatolia after the Battle of Manzikert, and taking measures against rebellions initiated by prominent generals aiming to seize the throne. In response to this plea, Pope Gregory VII's call for a campaign in 1074 failed to achieve success. The planned campaign could not be realized due to political instability in Europe and ongoing power struggles with the papacy. However, this period laid the groundwork for the call for the Crusades at the Council of Clermont in 1095 and can also be considered the beginning of Crusader-Byzantine relations. Additionally, the activities of Suleiman ibn Qutalmish, the founder of the Anatolian/Turkish Seljuk State, who intervened in Byzantine politics, were significant for the empire's future. The success of Nikephoros III Botaneiates' rebellion, which ultimately ended Michael VII Doukas' reign, was largely based on the support he received from the Turks. This support played a crucial role in intervening in the empire's internal conflicts. Although political relations between the Byzantine Empire and the Turks had begun much earlier, during this period the Turks stood as an unstoppable force against the empire. This study evaluates the political and military developments during the reign of Emperor Michael VII Doukas, the internal and external events of the period, the significant turning points in the emperor's personal life, key figures at the imperial court during this time, and the era's primary sources along with domestic and foreign scholarly works in the existing literature.